banner ad

Żydzi chcą przeprosin za Lutra

| 17 czerwca 2015 | 0 Komentarzy

verticalreformation500Dwaj rabini, ortodoksyjny i liberalny, Raphael Evers i Menno ten Brink razem z Centrum Informacji i Dokumentacji Israel (CiDi) uważają, że jubileusz 500-lecia reformacji będzie doskonałą okazją do pokajania się protestantów za antyjudaizm Lutra. Marcin Luter wyrażał nienawiść do Żydów w sposób dla siebie charakterystyczny. Na przykład w tekście „O Żydach i ich kłamstwach” pisał, że synagogi należy spalić, oraz że Żydzi nie powinni pojawiać się na ulicach, i dalej – że Żydów należy wyłapać, odebrać im wszystkie cenne rzeczy i zamknąć w obozach pracy, a ich domy zrównać z ziemią.

Ten Brink, rabin liberalnej gminy żydowskiej w Amsterdamie twierdzi, że Kościół Protestancki w Holandii powinien „zająć jasne stanowisko” i wyprzeć się nienawiści Lutra do Żydów. Holenderscy protestanci traktują żydowskie żądania „bardzo poważnie” i nazywają je „cenną sugestią”. Rozważają formę ewentualnych przeprosin – biorąc pod uwagę list otwarty, wpis na stronie internetowej lub wygłoszenie oświadczenia w katedrze podczas obchodów jubileuszu.

Niektórzy organizatorzy Refo500 dostrzegają także inne negatywne aspekty reformacji. „Reformacja podzieliła kościoły. "Nie można też myśleć, że tolerancja była wynalazkiem reformatorów” – krytykował Herman Selderhuis. Z okazji 500-lecia reformacji zostanie wydane nowe tłumaczenie pism Lutra, wśród których znajdzie się również tekst o Żydach.

 

Od redakcji: Reszcie krajów europejskich też zalecamy pospieszne przeprosiny. I radzimy się nad tymi przeprosinami za długo nie zastanawiać, bo do ociągających się z hołdami jakiś Singer może skierować te same słowa, co do Polski:  „Będziemy ich nękać tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym."

KK

Za: Trouw.nl

Kategoria: Karol Kilijanek, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *