banner ad

Niemcy: wszystkie dzieci zmarłe przed urodzeniem będą mogły mieć pogrzeb

| 20 maja 2013 | 0 Komentarzy

unborn_babyOd minionej środy możliwe jest w Niemczech uzyskanie osobowości prawnej dla dzieci zmarłych przed urodzeniem, których masa ciała jest niższa niż 500 gramów. Teraz także i one mogą być oficjalnie pochowane. W poprzednim stanie prawnym tylko dzieci, których masa ciała przekraczała 500 gramów, mogły zostać wpisane do ksiąg stanu cywilnego. Przyjęcie granicy 500 gramów wynikało z wytycznych WHO.

Wprowadzenie takiej granicy służyć miało temu, aby nie było konieczności rejestrowania w księgach stanu cywilnego wszystkich przypadków poronień. Skutkiem przyjęcia takiego rozgraniczenia było jednak to, że dzieci, których masa ciała nie przekroczyła 500 gramów, traktowane były jak… odpady. Dla wielu niemieckich rodziców, którzy stracili dziecko, taka sytuacja była nie do zaakceptowania. Po wprowadzeniu zmiany rodzice mogą, ale nie muszą, zarejestrować swoje zmarłe dziecko w urzędzie stanu cywilnego i zorganizować mu oficjalny pochówek.

Granica 500 gramów została przyjęta przez WHO na podstawie badań, z których wynikało, że tylko takie dzieci mają szanse na przeżycie. Obecnie liczba ta jest podważana, gdyż także i mniejsze wcześniaki można uratować. Inicjatorzy zmiany w niemieckim prawie, Barbara i Mario Martin, liczą na to, że pod wpływem zmian w niemieckim prawie również WHO przemyśli sprawę zmiany swoich wytycznych. Źródło:

KAI, http://jltfpw.jimdo.com/unterschriftenaktion-petiton/verlauf-der-petition/

Tags: , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *