banner ad

X Mirosław Drzewiecki: „Piszę do Księdza…”

| 25 listopada 2017 | 0 Komentarzy

Ktoś po wymianie emaili zapytał, czy może wyspowiadać się już teraz, przez internet. Ksiądz Mirosław Drzewiecki dostaje pytania trudne. Piszą do niego ci, którzy nieprędko przyjdą do konfesjonału, bo chcą zostać w pełni anonimowi, i ci, którzy – można odnieść wrażenie – wcale nie szukają rozwiązania, ale chcą wystawić rozmówcę na próbę. Ksiądz wykazuje się anielską cierpliwością, tłumacząc zasady Ewangelii, ale gdy postawi granicę, dalej ani rusz.

Ks. Mirosław Drzewiecki był  niegdyś duszpasterzem akademickim i środowisk twórczych, i dyrektorem Radia Rodzina we Wrocławiu, a teraz jest proboszczem, poetą i pisarzem. Ja poznałam go podczas wielkopostnych rekolekcji dla dziennikarzy 2017. Okazał się właśnie taki, jak jego listy w sieci: dobry, serdeczny i mądry.

Książkę, o której piszę, dostałam od Księdza z dedykacją. Jest ona wyborem listów, które piszą goście jego strony internetowej (listy przed drukiem oczywiście zredagował i opracował, by zachować anonimowość nadawców). Dlaczego po radę trafiają akurat tu? – Wpisałam do wyszukiwarki słowo "ksiądz" i znalazłam Księdza stronę – tłumaczy jedna z osób. Piszą na przykład o depresji, o homoseksualiźmie, o cudzołóstwie, planowanym ślubie z osobą innego wyznania i kłopotach rodzinnych. Pytają, niekiedy retorycznie, i oczywiście nie zawsze dają się przekonać. Ksiądz – oprócz konkretnego rozwiązania – często poleca modlitwę do Matki Bożej i lekturę "Dzienniczka" Faustyny. Bywa, że sugeruje wizytę u lekarza lub u egzorcysty.

Niejeden oczekiwałby od księdza odpowiedzi bardziej zdecydowanych, a nawet ostrych. Trzeba jednak czytać uważnie: wtedy widać po pierwsze, że ksiądz musi się liczyć z prowokacją, a po drugie, że on  stawia granice bardzo zręcznie: "Piszesz, że Pan Bóg <<powinien>> to i tamto? Ale to chyba Pan Bóg wie, co On powinien!", "Kto stworzył 10 przykazań: Ty czy Pan Bóg"?, "Piszesz, że jesteś szczęśliwy z tym grzechem, no to skąd te wątpliwości i list od księdza?". Zapewniam, że w listach Księdza, pełnych zrozumienia wobec ludzkich słabości, słowa te brzmią bardzo znacząco. 

Aleksandra Solarewicz

Ks. Mirosław Drzewiecki, "Piszę do Księdza. Ksiądz Mirosław Drzewiecki odpowiada na listy z sieci", Wrocław 2014

Tags: , ,

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *