banner ad

A teraz: książka do francuskiego

| 29 sierpnia 2015 | 2 komentarze

eskkSkoro mowa o recenzjach, pora na książkę do nauki języka obcego, a właściwie cały kurs. Od trzech lat uczę się francuskiego w szkole korespondencyjnej ESKK  z siedzibą w Poznaniu. Szkoła ta od prawie 30 lat sprzedaje kursy  z zakresu języków obcych, hobbystyczne i zawodowe.

Kurs podstawowy języka francuskiego składa się z 40 zeszytów i dołączonych doń płyt. Kurs średni, na którym akurat jestem, z 16 zestawów.

Metoda nauki jest prosta. Raz w miesiącu – lub ewentualnie dwa razy – przychodzi pocztą jeden zeszyt (czyli dwie lekcje) z płytą.

W około 30-stronicowym podręczniku znajduje się materiał tematyczny do dwóch lekcji, np. "Podróże" i "Rodzina" (na kursie podstawowym nowe słówka, na średnim ich szybka powtórka), i odpowiednio gramatyczny. Książka do kursu podstawowego zawiera mnóstwo ćwiczeń, urozmaiconych: dialogi, rozumienie na słuch i wymowa, rozsypanki, uzupełnianie zdań itd. W kursie średnim są to głównie tłumaczenia. Pod koniec lekcji – Zadanie Domowe, które odrabia się i wysyła do szkoły pocztą tradycyjną albo elektroniczną, przez specjalny formularz.

Warunkiem satysfakcji z takiej nauki jest zdolność do dobrej samoorganizacji pracy. Wbrew pozorom, 30 dni na dwie lekcje to mało. Najlepiej od razu podzielić sobie liczbę dni na liczbę stron oraz zarezerwować czas na powtórkę. Nauczyciel bardzo motywuje do nauki. I nieprawdziwa jest opinia: "Skoro mu płacisz, on będzie robił wszystko, aby Cię nie skrytykować". Otóż romanista potrafi wyrazić niezadowolenie z efektów nauki w taki sposób, że mobilizuje.

Krytycznie natomiast należy patrzeć na kilka innych kwestii. Owa "indywidualna opieka nauczyciela" to kontakt tylko i wyłącznie przez formularz Zadania Domowego (przy czym opcja "wyślij" jest jednorazowa dla jednego formularza). Poza tym, nauczyciel, który jest życzliwy i obiektywny w ocenie, nie udzieli pomocy w zakresie wykraczającym poza jego szkolne obowiązki, a czasem jednak człowiek potrzebuje pomocy w dużym tłumaczeniu. Trzecia sprawa, sam podręcznik podstawowy jest starannie przygotowany, ale już w książce do kursu średniego, w polskich tekstach brakuje korekty. Ciężko też uczyć się z książki bez ilustracji i przerywników graficznych, gdzie cała strona zadrukowana jest czarnym i czerwonym tekstem, a taka jest niestety książka do kursu średniego. Po czwarte, co mnie osobiście zdziwiło, ESKK nie daje preferencyjnych warunków i cen dla kontynuującego naukę, zakładając widocznie, że i tak kupię następny kurs…

Systematyczna praca w ESKK daje dobre efekty. Daje satysfakcję, że samemu układa się plan nauki, że nie trzeba dostosowywać się do cudzego tempa, jak to bywa w szkołach stacjonarnych. Wygrywa zdrowy rozsądek: nie ma tu obowiązku wkuwania terminu typu "likier ziołowy" i "elektrownia wiatrowa", chociaż warto zapoznać się z wymową rozmaitych słów.

Kurs ESKK nie ma opinii taniego. Natomiast, co z mocą potwierdzam, jest bardzo wygodny, wszędzie: w autobusie, w kolejce do lekarza, w przerwie w pracy. O wiele lepszy to sposób na zabicie czasu niż bawienie się telefonem komórkowym.

Aleksandra Solarewicz

www.essk.pl

Ilustracja przedstawia nowe wydanie kursu. Ja korzystam jeszcze ze starszego, w niebieskich okładkach.

Tags: ,

Kategoria: Recenzje

Komentarze (2)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

 1. ESKK pisze:

  Pani Aleksandro, dziękujemy za tak wiele ciepłych słów na temat oferowanych przez nas kursów. Jesteśmy wdzięczni za konstruktywne uwagi. Wszelkie tego typu informacje są dla nas bardzo ważne, ponieważ mimo wielu lat doświadczenia, uczą nas jak dalej udoskonalać nasze kursy.

  W ofercie ESKK mamy ponad 80 kursów, które stale unowocześniamy i modyfikujemy, aby były one jeszcze bardziej atrakcyjne dla naszych studentów.

  Kurs języka francuskiego dla osób średniozaawansowanych, od września 2014 roku, jest dostępny w nowej wersji i szacie graficznej. Został między innymi wzbogacony o szereg pomocy naukowych takich jak: audiobook. Chcielibyśmy aby miała Pani szansę zapoznać się z uatrakcyjnioną wersją kursu :) W związku z tym zachęcamy do bezpośredniego kontaktu: j.szwant@eskk.pl

  Chciałabym się jeszcze odnieść do cen, o których Pani wspomniała. Ceny naszych kursów są zróżnicowane i zależą od pakietu dodatkowych pomocy naukowych, a także tempa nauki, które wybierze student. Na przestrzeni ostatniego roku, wychodząc naprzeciw naszym studentom,  wprowadziliśmy promocję cenową, dla osób kontynuujących naukę w naszej szkole.

  Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz sięgnie Pani po nasze kursy, a wtedy na pewno przedstawimy ofertę bardzo atrakcyjną cenowo :)

  Będziemy nadal uaktualniać nasze produkty wsłuchując się jednocześnie w potrzeby naszych studentów :)

 2. Aleksandra Solarewicz pisze:

  Miło mi, że zajrzeli Państwo  na naszą stronę. Ja jestem chwalcą kursów ESKK. Zaczynałam z Wami naukę francuskiego i włoskiego. Lubię tę samodzielność, jakiej wymaga metoda, lekkie zeszyty i to, jak szybko upływa czas spędzany na nauce. Zdaje się, ledwie zaczęłam jeden zeszyt, a już mam koniec miesiąca. Uwagi krytyczne do metody przedstawiłam. Mam nadzieję, że niebawem pojawi się kurs francuski dla zaawansowanych w nowej odsłonie, bo na taki właśnie czekam. Serdecznie pozdrawiam.
   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *