banner ad

Wojciech Sumliński: Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego

niebezpieczne-zwiazki-bronislawa-komorowskiego-u-iext28273195Przed opisem tej książki broniłem się bardzo długo. Wszak ideą naszego kąciku z recenzjami było przedstawienie pozycji „pominiętych", często z małych wydawnictw, które mimo braku należytego „rozgłosu” mogą być dla nas ze wszechmiar wartościowe. Z kolei popularności najnowszej książce Wojciecha Sumlińskiegonie odmówić nie można. Niebezpieczne Związki Bronisława Komorowskiego brylują wśród bestsellerów zarówno wśród wielu małych księgarni internetowych, jak i znanych wszystkim gigantów rynkowych. Jednak z powodu nadchodzącej drugiej tury wyborów prezydenckich zdecydowałem się na lekturę tej książki. Postaram się więc państwu przybliżyć pytanie, które sam sobie zadałem po jej zakończeniu: czy było warto? 

Zanim jednak przejdziemy do treści książki, trzeba w kilku słowach przybliżyć sylwetkę autora. Wojciech Sumliński jest znanym polskim dziennikarzem. Pracował przez wiele lat w takich gazetach jak Życie, Gazeta Polska, Wprost czy Słowo Podlasia gdzie był redaktorem naczelnym. Wielokrotnie wyróżniany za swoją pracę, otrzymał nawet nagrodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za cykl reportaży które stworzył pod pseudonimem „Stefan Kukulski”. Dwukrotnie był nominowany do nagrody Press w kategorii dla najlepszego dziennikarza śledczego w Polsce. Znany przede wszystkim z książek i publikacji o służbach specjalnych, powiązaniach świata polityki i biznesu czy z jego prywatnych śledztw na temat śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. 

Jego najnowsza książka – Niebezpieczne Związki Bronisława Komorowskiego, miała premierę 22 kwietnia 2015 roku. Od razu po premierze wywołała spore poruszenie. Na tyle duże, że dziennikarz Bogdan Rymanowski wypytywał o nią m. in. samego prezydenta Bronisława Komorowskiego  podczas programu w stacji TVN. Ten jednak, wyraźnie zdenerwowany, nie chciał szerzej odnieść się do treści książki. Do książki odniósł się natomiast kandydat na prezydenta – Grzegorz Braun, który przyniósł ją ze sobą do studia Telewizji Polskiej w ramach „reklamy”. 

Niebezpieczne Związki Bronisława Komorowskiego są opisem brudnego, niebezpiecznego i bezwzględnego świata polskiej polityki. Znajdziemy w niej świetną analizę działalności służb specjalnych i powiązanych z nimi polityków czy biznesmenów. Autor, powołując się na wiele dokumentów i wielu informatorów, opisuje powiązania najważniejszych osób w państwie z mafią, wpływowymi ludźmi biznesu czy agenturą. Znajdziemy tu wiele interesujących wątków, takich, jak mafia pruszkowska, kwestia sprzedaży Telekomunikacji Polskiej, czy najbardziej „mroczna” kwestia fundacji „Pro Civili”. Otóż, jak podaje raport Komisji ds. weryfikacji WSI, właśnie ta fundacja prowadziła przestępczą działalność, wykorzystując budżet Wojskowej Akademii Technicznej. Jak przyznaje sam autor trudno jest nawet oszacować, ile osoby związane z „Pro Civili” mogły „wyprać” pieniędzy. Wiadomo jednak że są to kwoty zatrważające. Oprócz tego jest cała masa innych wątków. Nie chce jednak ich wszystkich zdradzać przyszłemu czytelnikowi. Oczywiście postać Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego jest tu tytułowa, ale książka jest znacznie obszerniejsza.

Czytając miałem wrażenie że mam w rękach polityczny dreszczowiec. Książka nie jest podana jako suche fakty. Autor bardzo płynnie przechodzi z jednego wątku do drugiego, łącząc je powoli i chronologicznie, w taki sposób w jaki sam się o nich dowiadywał. Mamy więc swoistą układankę, która nabiera sensu z każdą kolejną stroną. Czytelnik nie musi się obawiać, że zostanie zalany szeregiem nazwisk, dat bądź niezrozumiałych nazw. Autor dawkuje nam to powoli, tworząc momentami coś nawet na kształt opowiadania. Oczywiście o beletrystyce nie ma tu mowy, jednak przyznam, że początkowo sposób narracji może zaskoczyć. 

W internecie znalazłem sporo zachwytów nad książką. Jednak rzadko kto wspomina o jej słabych stronach, tak więc po części czuję się zobligowany do wymienienia kilku aspektów, które nie przypadły mi do gustu. Po pierwsze w swojej książce Wojciech Sumliński zbyt często się powtarza. W paru miejscach miałem wrażenie, że zdanie które aktualnie czytam, zostało napisane już dwukrotnie, zaledwie kilka stron wcześniej. Nie podobało mi się również, że autor tak dużo miejsca poświęca własnym, wewnętrznym przeżyciom. Oczywiście dla innych może to być zaleta, ja jednak byłem zaskoczony, że książka jest tak bardzo osobista. Nie wiem, czy potencjalny czytelnik, który chce wraz z Wojciechem Sumlińskim „wejść” w ciemną stronę polskiej polityki, ma ochotę na tak obszerne opisy przeżyć autora. Kilkukrotnie niepotrzebnie odsuwało to w cień esencję samej książki.

Pomimo tych kilku zastrzeżeń Niebezpieczne Związki Bronisława Komorowskiego polecam wszystkim. Wojciech Sumliński prześwietla w nich polską politykę wraz z najwyżej postawionymi dostojnikami w sposób absolutnie bezkompromisowy. Jeśli tylko podejdziemy do książki z pewną dozą dystansu, to może być ona świetną  „odtrutką” dla całego przekazu medialnego. Nalegam jednak na zachowanie minimum sceptycyzmu podczas lektury. Myślę, że może być to przydatne przy tak kontrowersyjnych tematach. 

Autor: Wojciech Sumliński

Wydawca: Wojciech Sumliński Reporter

Oprawa: miękka

Ilość stron: 398

Cena: 39 zł

Data wydania: 22.04.2015

 

Adam Buciński

Kategoria: Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *