banner ad

W sprawie wydarzeń w Iranie (oświadczenie Redakcji)

| 8 stycznia 2020 | 0 Komentarzy

Ostatnie wypadki w Iranie napawają głębokim niepokojem.  Dlaczego zginął gen. Kasem Sulejmani – tego na chwilę obecną dociec nie sposób. Nie ulega jednak wątpliwości, że było to godne potępienia morderstwo, którego w świetle prawa międzynarodowego uzasadnić nie podobna, z kolei awantura, którą w imię sobie tylko wiadomych celów wywołują Stany Zjednoczone, grozi dalszą destabilizacją w regionie, a także potencjalnym konfliktem o zasięgu międzynarodowym.

Stany Zjednoczone po raz kolejny dały dowód swojej krótkowzroczności. Raz jeszcze usiłują nagiąć swojej woli niepodległe państwa, które nie zgadzają się na rolę ich wasala. Nie miejsce tu na ocenę ustroju Iranu lub jego potencjału gospodarczego, panujących w nim stosunków społecznych, religijnych, a także wojskowych. Musimy jednak stwierdzić, że Iran, jak każde państwo na świecie, ma prawo do niepodległego bytu politycznego i terytorialnego, niezawisłego i samodzielnego, którego kwestionować ani naruszać żadne inne państwo nie może i nie powinno. Stany Zjednoczone, powodowane typową dla siebie pychą, zdają się tego nie dostrzegać, a za miarę tego, co słuszne, uważają jedynie swój własny interes.  

Redakcja portalu MyslKonserwatywna.pl zadecydowanie potępia zbrodnię, jaką było zamordowanie generała Kasema Sulejmaniego.

Uważamy, że najważniejsze w tym momencie – to nie dać się wciągnąć w kolejną amerykańską awanturę.  Polska powinna zakończyć udział w misji stabilizacyjnej w Iraku, której rząd tego kraju ewidentnie już sobie nie życzy, a tym samym zrezygnować z działań o charakterze okupacyjnym.

Uznajemy za oczywiste, że rząd RP musi zacząć kierować się zdrowym rozsądkiem, interesem Polski – a także elementarnym poczuciem sprawiedliwości i przyzwoitości. Te zaś nakazują potępić agresywną postawę USA wobec Iranu i nie brać żadnego udziału w jakichkolwiek działaniach, które były by skierowane przeciwko temu państwu. Przejawianie wrogiej postawy wobec narodu, który zawsze był nam życzliwy i z którym nigdy nie pozostawaliśmy w sporze dlatego tylko, że jakieś mocarstwo sobie tego życzy, uważamy za nieuzasadnione i głęboko szkodliwe.

 

W imieniu Redakcji

Mariusz Matuszewski (Redaktor Naczelny)

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *