banner ad

Urlich von Habsburg-Lothringen: Demontaż Austro-Węgier był szaleństwem

karol habsburgAustriaccy monarchiści skupieni w Schwarz-Gelbe Allianz cytują na Facebooku słowa księcia Urlicha von Habsburg-Lothringen. Miał on stwierdzić: "Było szaleństwem rozproszyć ludy złączone w Cesarstwie Austro-Węgierskim, by stworzyły pojedyncze państwa obejmujące mniejszości. Europa nadal cierpi z tego powodu na Bałkanach, Ukrainie, w P o l s c e [podkr. AS], Słowacji, Czechach i we Włoszech".

Co na to, w większości, niemieckojęzyczni dyskutanci? Przytakują, zwłaszcza że Austria wciąż odczuwa niesprawiedliwość z powodu Południowego Tyrolu. Ktoś wzdycha: "Na nacjonalizm nie wynaleziono żadnego lekarstwa". Ktoś inny przypomina, że w interesie Ententy było zniszczenie monarchii austro-węgierskiej. Teraz austriaccy monarchiści chcieliby wybrać któregoś Habsburgów, lub przynajmniej osobę z rodziny lojalnej wobec Domu, na głowę swojego państwa. To jednak, jak przyznają, bardzo trudne zadanie.

Warto dodać, że ostatni cesarz Karol, krótko przed śmiercią, przyznał, że Polska powinna była odzyskać niepodległość. Niezmiennie też polecamy książkę biograficzną o cesarzowej Zycie.

Facebook/ AS

Tags: ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *