banner ad

Specjalna ochrona przed wrogim przejęciem dla spółek strategicznych

| 24 maja 2016 | 0 Komentarzy

wysokie napiecieMinisterstwo Skarbu Państwa liczy na pozytywne rozpatrzenie projektu rozporządzenia w sprawie listy przedsiębiorstw podlegających specjalnej ochronie w ramach ustawy o kontroli inwestycji. Oprócz takich firm jak Grupa Azoty i KGHM Polska Miedź do listy mają zostać dołączone spółki z branży energetycznej i paliwowej (Tauron Polska Energia, PKP Energetyka, EDF Polska, Engie Energia Polska, Fortum Power and Heat).

 

Ministerstwo Energii, które zaproponowało zmiany uważa, że ww. spółki mają istotne znaczenie dla interesu i porządku publicznego. Lista przedsiębiorstw chronionych przed wrogim przejęciem weszła w życie w październiku 2015 roku. W jej skład wchodzą firmy, których ewentualne przejęcie przez obcy kapitał rodzi poważne zagrożenie dla interesów państwa.

 

Zgodnie z ustawą, Minister Skarbu Państwa musi zostać poinformowany o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek. Transakcja może zostać zablokowana przez Ministerstwo jeśli istnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Od decyzji można się jednak odwołać w drodze postępowania sądowego.

 

cs/cire.pl


 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *