banner ad

Samozapłon ptaków w powietrzu! Czyli jak zielona rewolucja pożera swoje własne dzieci

| 21 sierpnia 2014 | 0 Komentarzy

spalone ptactwoAmerykańskie służby federalne uznały, że wybudowana za 2,2 mld dolarów elektrownia może okazać się “megapułapką” dla środowiska naturalnego; niebieskawe odbicie, wydzielane przez lustra, przyciąga insekty, które z kolei przyciągają szukające pożywienia ptaki.

Jednym z najsilniejszych argumentów używanych przez środowiska walczące o wprowadzenie zielonej energii (turbiny wiatrowe, panele słoneczne itd.) była potrzeba ochrony środowiska naturalnego.

Niestety kolejna technologia – tuż obok turbin wiatrowych – okazała się zgubna dla samego środowiska. Potężne reflektory, które odbijają promienie słoneczne i nakierowywują je na gigantyczny zbiornik z wodą w celu jej podgrzania i wytworzenia prądu elektrycznego z pary wodnej, powodują… samozapłon przelatujących w pobliżu elektrowni ptaków. Silnie skoncentrowane promienie słoneczne mają tak wysoką temperaturę, że są w stanie postawić w płomieniach wiele tworzyw i materiałów – nie wspominając o miękkich piórach ptaków.

Federalni inspektorzy, którzy przeprowadzili dochodzenie w kalifornijskiej elektrowni BrightSource Energy, znajdującej się na pustyni Mojave, stwierdzili, że od silnie skoncentrowanych promieni słonecznych średnio co dwie minuty ginie jeden ptak. Szacowana roczna ilość zabitego ptactwa waha się jednak, w zależności od źródła: od około 1 000, wg władz elektrowni, do 28 000, wg Center for Biological Diversity. Nawet służby federalne uznały, że wybudowana za 2,2 mld dolarów elektrownia może okazać się “megapułapką” dla środowiska naturalnego; niebieskawe odbicie wydzielane przez lustra przyciąga insekty, które z kolei przyciągają szukające pożywienia ptaki.

Elektrownia BrightSource Energy składa się z 300 000 zwierciadeł – każde wielkości drzwi do garażu – które odbijają promienie świetlne w kierunku trzech czterdziestopiętrowych wież z wodą. Para powstała w wyniku nagrzania się wody przetwarzana jest przez turbiny na prąd elektryczny, dostarczany do 140 000 gospodarstw domowych.

CS

http://www.ijreview.com/2014/08/169205-certain-green-energy-solution-making-birds-burst-flames-mid-air/

http://metro.co.uk/2014/08/19/birds-are-bursting-into-flames-over-the-mojave-desert-and-heres-why-4838795/

 

Tags: , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *