banner ad

Kardynał Sarah nowym prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

| 26 listopada 2014 | 0 Komentarzy

Hoogeerwaarde_Kanunnik_Vanhoutten_2009Kiedy 8 listopada amerykański kardynał  Raymond Burke został usunięty z funkcji prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej, wielu obserwatorów watykańskich stwierdziło, że papież Franciszek przeprowadza tak zwane czystki, usuwając ze Stolicy Piotrowej konserwatywnych duchownych.

Jednak najnowsza nominacja (23.11.2014) kardynała Roberta Sarah z Gwinei na prefekta  Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który od 2010 roku przewodniczył Papieskiej Radzie Cor Unum (odpowiedzialnej za koordynującję działalności charytatywnej Kościoła), wyraźnie temu zaprzecza.

Jego Eminencja był integralną częścią konserwatywnej "opozycji" na ostatnim Synodzie Biskupów, zwłaszcza wypowiadającej się na tematy rodzin, związków osób tej samej płci i innych relacji, które wykraczają poza granice katolickiej nauki o małżeństwie.

W trakcie Synodu Afrykańskiego (2009 r.) potępił zachodnią „teorię polityki płci”, którą,  jak stwierdził, próbuje się wcisnąć Afryce poprzez  "formułowanie  ustaw korzystnych dla organizacji antykoncepcyjnych i propagowanie aborcji (nazywanej zdrowiem reprodukcyjnym),  jak i homoseksualizmu”. ”Wszystko to” – powiedział  Sarah – "jest sprzeczne z kulturą afrykańską i prawdami Objawienia Bożego w Jezusie Chrystusie”.  „Afryka” – konkludował – "musi chronić się od zanieczyszczenia cynizmem intelektualnym  Zachodu”.

Jego Eminencja Sarah jest drugim na stanowisku prefekta afrykańskim duchownym po nigeryjskim kardynale Franciszku Arinze, który sprawował powyższą funkcję od 2002  do 2008 roku, a zrezygnował z niej z racji przekroczenia wieku emerytalnego.

AJ

http://www.cruxnow.com/

foto: wikipedia

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *