banner ad

Salvador Dalí

| 23 stycznia 2013 | 2 komentarze

dali25 lat temu, 23 stycznia 1989 roku zmarł w Figueras (Katalonia, Hiszpania), w wieku 84 lat, Salvador (Felipe Jacinto; katal. Felip Jacint) Dalí i Domènech, od 24 VII 1982 roku I markiz (marqués) de Dalí de Púbol (bez descendencji); malarz, rzeźbiarz, scenograf i pisarz, przez wiele lat związany z ruchem surrealistycznym, lecz wykluczony z niego przez trockistę André Bretona za „faszyzm”; podczas wojny domowej nie poparł żadnej ze stron, lecz po wojnie publicznie wspierał gen. F. Franco; w 1951 roku nawrócił się na katolicyzm, został przyjęty na audiencji osobistej przez papieża Piusa XII i opublikował „Manifest mistyczny”; zadeklarował się również jako anarcho-monarchista. Geniusz.

 

prof. Jacek Bartyzel

 

Kategoria: Kalendarium

Komentarze (2)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. Gali to Geniusz ale chyba nie prawicowiec pisze:

    Nie jestem pewien ale jego obraz Guernica pokazuje rozstrzeliwanych cywilow w tej wlasnie miejscowosci. Do tej pory myslalem ze na jego obrazie to odzialy Franko rozstrzeliwuja komunistow i dlatego myslalem ze Gali to lewak. Zreszta jego pamietniki wskazuja ze raczej nie byl zwolennikiem Franko. Ale moze sie myle?

     

  2. Gierwazy pisze:

    Użytkownik "Gali to Geniusz ale chyba nie prawicowiec" z tym swoim Galim lewakiem, co to namalował obraz Guernica jest prawie jak radio Erewań…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: