banner ad

Rzecznik Praw Dziecka upomniał się o prawa dzieci w RFN

| 16 maja 2013 | 3 komentarze

Podkowinski_dzieci_w_ogrodzieJak podaje Biuro Rzecznika Praw Dziecka, na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Kolonii z dwudniową wizytą (13-14.05.2013) w RFN przebywał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. W trakcie spotkań w kolońskim okręgu konsularnym, na terenie którego znajduje się według szacunków połowa Polonii i obywateli polskich, Rzecznik apelował do niemieckich polityków o wnikliwą analizę trudnych polsko-niemieckich spraw rodzinnych i bliską współpracę w zakresie zabezpieczenia dobra polskich dzieci w RFN. Wizytę wykorzystano również w celu promocji koncepcji rzecznika praw dziecka w RFN, gdzie dotychczas nie ustanowiono takiej instytucji, oraz promocji praw dziecka poprzez dorobek Janusza Korczaka.

Marek Michalak odbył spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Nadrenii-Palatynatu, członkami komisji petycyjnej w parlamencie Hesji oraz parlamentarzystami Nadrenii Północnej-Westfalii – członkami polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej oraz tamtejszej komisji petycyjnej. Rzecznik uczulał parlamentarzystów na fakt, że jednym z podstawowych praw dziecka jest jego prawo do tożsamości narodowej, a co za tym idzie, do nauki języka ojczystego. Wyraził życzenie bliskiej współpracy w zakresie trudnych spraw rodzinnych, konfliktów w mieszanych małżeństwach i interwencji niemieckich urzędów ds. dzieci i młodzieży JUGEMNDAMT.

Marek Michalak spotkał się także ze studentami pedagogiki na uniwersytecie w Koblencji, gdzie wygłosił referat nt. „RPD gwarantem wysokiego standardu przestrzegania praw dziecka. Od Janusza Korczaka do instytucjonalnej gwarancji ochrony praw dziecka – polski przykład”. Rzecznik promował także założenia Deklaracji Warszawskiej oraz podkreślał, że „Polska jest ojczyzną praw dziecka”, a „gdyby nie Janusz Korczak, najprawdopodobniej nie byłoby Konwencji o prawach dziecka”. Na zakończenie wizyty Rzecznik odwiedził Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Królowej Rychezy w Kolonii, gdzie spotkał się z dziećmi, młodzieżą szkolną oraz gronem pedagogicznym.

Na podstawie: http://www.brpd.gov.pl/detail.php?recid=2391

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (3)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

 1. przemądrzałe bydlę pisze:

  Michalak to ten psychopata totalitarny, który na spędzie dentystów wygłosił przemówienie, żeby dentyści podczas leczenia dzieci, gdy zauważą dziwne vel podejrzane zachowanie (cokolwiek to oznacza), kablowały na rodziców do odpowiednich organów reżymu. Michalak to rozbijacz instytucji rodziny w Polsce.
  http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/799749,rzecznik-praw-dziecka-we-wroclawiu-dentysci-musza-zwracac,id,t.html?cookie=1

 2. Redakcja pisze:

  Jak widać, właściwa osoba na właściwym miejscu. Z punktu widzenia miłościwie nam panującego reżymu… Albo raczej niemiłościwie panującego…

 3. AS. pisze:

  „Rzecznik uczulał parlamentarzystów na fakt, że jednym z podstawowych praw dziecka jest jego prawo do tożsamości narodowej…” Ależ tak! Czekam, aż zaprotestuje przeciwko ograniczaniu nauczania historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *