banner ad

Rosja-Turcja: współpracy ciąg dalszy

| 9 sierpnia 2016 | 0 Komentarzy

Po wspólnych deklaracjach Rosji i Turcji na tema współpracy gospodarczej, o których informowaliśmy kilka tygodni temu przyszedł czas na dalsze kroki w tej sprawie – informuje portal cire.pl:


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Ankara jest gotowa przedsięwziąć niezbędne kroki w celu realizacji projektu gazociągu Turecki Potok. Gotowość tę Erdogan wyraził w relacjonowanym w poniedziałek przez media wywiadzie dla agencji TASS.

(…)

"Jesteśmy gotowi niezwłocznie podjąć kroki w kierunku realizacji tego projektu, omówić go i podjąć decyzję" – cytuje TASS słowa Erdogana, według którego obecnie nie ma żadnych przeszkód, by to uczynić.

 

 

putin erdogan

Prezydent Turcji – Recep Erdogan – zaznaczył jak ważnym partnerem dla Turcji jest Rosja:

Prezydent Turcji wyjaśnił, że najwięcej gazu jego kraj kupuje od Rosji. "Według danych na koniec lipca br. ilość gazu ziemnego importowanego z Rosji wyniesie 12,5 mld metrów sześciennych, co pokazuje, jak ważnym partnerem gospodarczym w tej dziedzinie jest Turcja" – podkreślił Erdogan.

 

Z uwagi na niełatwe relacje między obu krajami normalizacja stosunków między Rosją a Turcją nie jest łatwa, jednak wydaje się, że obie strony są mocno zdeterminowane:

 


Rozmowy w sprawie Tureckiego Potoku (Turkish Stream), którym rosyjski gaz miał płynąć do Turcji i krajów Europy Południowo-Wschodniej, Rosja zwiesiła wraz z wprowadzeniem sankcji handlowo-gospodarczych wobec Turcji w związku z zestrzeleniem w listopadzie zeszłego roku przez lotnictwo Turcji rosyjskiego bombowca nad granicą turecko-syryjską. Od ponad miesiąca trwa proces normalizacji stosunków turecko-rosyjskich.

(…)

Dziennik "Kommiersant" przypomina, że władze rosyjskie już wcześniej wyrażały gotowość omówienia z Ankarą perspektyw projektu Tureckiego Potoku. Projekt pierwotnie przewidywał budowę gazociągu o mocy przesyłowej 63 mld metrów sześciennych rocznie. Jednak potem Gazprom ogłosił, że rezygnuje z połowy mocy planowanego gazociągu i że jego przepustowość wyniesie 32 mld metrów sześciennych.

(…)

"To będzie historyczna wizyta, nowy początek. W czasie rozmów z moim przyjacielem Władimirem, jak sądzę, otwarty zostanie nowy rozdział w dwustronnych stosunkach. Nasze kraje mają wspólnie wiele do zrobienia" – powiedział Erdogan w wywiadzie dla TASS.

 

 

cs/cire.pl

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *