banner ad

Powrót Gryfa?

| 17 października 2013 | 0 Komentarzy

gryfKiedy we wrześniu tego roku prezydent Iranu, Hasan Rouhani, powracał z oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork), nie przyjeżdżał do domu z pustymi rękami. W ramach zwrotu irańskiego mienia narodowego otrzymał bowiem od władz amerykańskich (podobno) 2,700 – letni artefakt.

Ten srebrny kielich w kształcie skrzydlatego gryfa (jak sądzono – pochodzący z kalmakarskiej jaskini w zachodnim Iranie), wart 1 milion dolarów, okazał się jednak imitacją! Amerykańska Służba Celna skonfiskowała przedmiot irańskiemu handlarzowi dzieł sztuki w 2003 roku. Od tamtej pory gryf przechowywany był w nowojorskim magazynie urzędu celnego. Rząd USA podjął decyzję o przekazaniu artefaktu Rouhaniemu podczas jego pierwszej prezydenckiej wizyty do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Niestety, według opinii byłego przewodniczącego Irańskiej Organizacji Dziedzictwa Kulturalnego (Iran Cultural Heritage, Handcrafts and Tourism Organization ), Hamida Bagaie’a, posążek ten można bezsprzecznie zaliczyć do grona nowoczesnych fałszerstw. „Po pierwsze, zarówno sposób i styl, w jaki został wykonany, pokazuje, że to podróbka” – powiedział, dodając "ten artefakt nie ma nic wspólnego z antycznymi korzeniami Iranu”. Podkreślił on również, iż w jego mniemaniu eksperci amerykańscy musieli wiedzieć, że mają do czynienia z falsyfikatem.
Archeolog i kurator Nowojorskiego Metropolitan Museum of Art – Oscar White Muscarella, potwierdził opinię pana Bagaie’a. Napisał nn w zeszłorocznym referacie dla czasopisma organizacji non-profit ‘SAFE/Savings Antiquites For Everyone’ że wystarczyło mu tylko jedno spojrzenie na fotografię artefaktu, aby przekonać się, że to podróbka. Według jego ekspertyzy gryf nie liczy sobie więcej, niż 14 lat!

Gest zwrotu kielicha był bardzo ciepło przyjęty przez irańską opinię publiczną. Mohammad Ali Najafi (obecny przewodniczący IODK), dokonał oficjalnej prezentacji podarunku na teherańskim lotnisku Mehrbad 28 września, po powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Przy tym wyraził nadzieję że przedmiot "zaznaczy powrót wielu innych antycznych skarbów do Iranu”.

Władze Iranu publicznie nie wydały do tej pory publicznego oświadczenia dotyczącego autentyczności artefaktu.

 

AJ

 

http://www.rferl.org/content/iran-us-gift-fake/25136619.html

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *