banner ad

Polish Youth Association Patriae Fidelis zaprasza na III Londyński Marsz ku Czci Żołnierzy Wyklętych

| 23 lutego 2015 | 2 komentarze

Marsz Wykletych 2015Rodacy,

Po raz trzeci na terenie Wielkiej Brytanii Polacy organizują Marsz Ku Czci Żołnierzy Wyklętych. Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym niezłomnym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego i antynazistowskiego. Jako polscy emigranci, którzy z różnych powodów zdecydowaliśmy się wyjechać z naszej Ojczyzny, chcielibyśmy udowodnić, że nigdy nie zapomnimy o ludziach, którzy podczas drugiej wojny światowej a także i po niej, nie złożyli broni, poszli do lasów walczyć w imię wolnej Polski. Dziś ich imiona są często zapominane, nawet w szkołach… Na manifestacji chcielibyśmy zaakcentować jak ważna jest nauka historii, przedstawić sylwetki najważniejszych Żołnierzy Wyklętych, przedstawimy także nowe bannery o Cursed Soldiers / Doomed Soldiers, zaśpiewamy ku ich czci, aby utrwalić pamięc o tych samotnych i dzielnych wojownikach, którzy nigdy nie dali za wygraną.

1 marca (niedziela)

12.00 III Marsz Żołnierzy Wyklętych w Londynie 
Przed South Ruislip Station (Marsz do Polish War Memorial), Londyn

Wszystkie osoby chętne do pomocy przy organizacji prosimy o kontakt pod patriaefidelis@hotmail.com . W celu prezentacji swoich własnych transparentów lub banerów konieczne jest poinformowanie organizatorów o ich treści. Prosimy o przynoszenie polskich flag, zapraszanie znajomych i rodzin!

Na demonstracji będą rozdawane ulotki w języku angielskim, przypominające o bohaterskich czynach Polaków podczas wojny i po wojnie. Wkrótce będzie możliwość ściągnięcia ich z naszej strony internetowej i drukowanie we własnym zakresie. Tego dnia cały Londyn ma się dowiedzieć o heroizmie Wyklętych!

Demonstracja ma charakter historyczny i patriotyczny. Przypomnimy Polakom i Brytyjczykom, że Polska nie poddaje się nigdy, a nasi żołnierze walczyli i zawsze walczą do ostatniej kropli krwi. Relacje polsko-brytyjskie są bardzo ważne, niestety nauka historii w obydwóch krajach stoi na bardzo niskim poziomie. W ostatnich latach Brytyjczycy i przedstawiciele innych narodowości dołączali się do naszej demonstracji, chcąc wspólnie zaakcentować antykomunistycznego ducha. Zachęćmy ich do tego!

Na demonstracji obowiązuje zakaz zapalania świeczek i materiałów pirotechnicznych, ze względu na restrykcyjne prawo Wielkiej Brytanii w tej kwestii. Namawiamy do przynoszenia i tworzenia własnych wieńców. Demonstracja nie ma także charakteru politycznego, więc prosimy o nie przynoszenie transparentów o treściach odnoszących się do obecnej polityki czy promujących partie polityczne. Na demonstracji obecne będą rodziny kombatantów.

Po demonstracji zapraszamy do Ogniska Polskiego (55 Exhibition Road, SW7 2PN, South Kensington) na dalszą część dnia organizowaną przez Polską Wspólnotę w Wielkiej Brytanii oraz Związek Kombatantów i Rodzin.

15.00 – Wykład o Żołnierzach Wyklętych, autora książki "Bestie – mordercy Polaków", Tadeusza M. Płużańskiego, historyka z IPN z Warszawy, gościa honorowego, stoisko promocyjne z książkami

W Ognisku będzie zaprezentowane obozowisko żołnierskie przygotowane przez Janusza Wajdę, przedstawiciela Fundacji "Łączka" na Wielką Brytanię , a także Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) z Lublina pt. "Zaplute Karły Reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956". 

Jednym z gości honorowych tego dnia będzie Sergiusz Papliński "Kawka", Żołnierz Wyklęty, przyjaciel Patriae Fidelis, zamieszkały w Londynie. Więcej przeczytać można o Nim: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20120827%2FREPORTAZ%2F120829021 Podczas ostatniego Marszu Pan Papliński był bardzo chory i nie mógł do nas dołączyć. To właśnie wtedy w Jego intencji modliliśmy się i wołaliśmy "Cześć i chwała Sergiuszowi!". Filmik z ostatnich uroczystości bardzo Go wzruszył i będzie On niezmiernie szczęśliwy mogąc nas zobaczyć i poznać osobiście.

Tak wyglądały obchody w 2014: https://www.youtube.com/watch?v=UCg1OYRwuKk (Marsz od 10 minuty)
II Londyński Marsz Ku Czci Żołnierzy Wyklętych: http://www.youtube.com/watch?v=8Cn6h3sgNK0
Relacja: http://patriaefidelis.pl/article/3155-dni-poswiecone-zolnierzom-wykletym-oraz-i-walny-zjazd-pyapf
I Londyński Marsz Ku Czci Żołnierzy Wyklętych:
https://www.youtube.com/watch?v=0JlIfdxFS1o 

Odłóż tego dnia inne zajęcia, upamiętnij Żołnierzy wraz z innymi Polakami, ponad wszystkimi podziałami. Jeśli my Ich nie upamiętnimy, to nikt nie zrobi tego za nas. 

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/438487642965029/?ref=ts&fref=ts

Do zobaczenia 1 marca!

Polish Youth Association Patriae Fidelis

 

Kategoria: Komunikaty

Komentarze (2)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. Matrysz pisze:

    Bedziemy z cala rodzina! Swietna inicjatywa

  2. Matrysz pisze:

    Bedziemy z cala rodzina! Swietna inicjatywa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *