banner ad

Nowy pomnik Aleksandra I Romanowa na Kremlu

| 3 grudnia 2014 | 0 Komentarzy

Pomnik-Aleksandra-I-w-Moskwie-Fot.-Михаил-Климентьев-РИА-Новости-CC-BY-SA-3.0W czwartek 27 października na Kremlu,  prezydent Rosji, Władimir Putin, odsłonił nowy pomnik cesarza Rosji i króla Polski – Aleksandra I Romanowa. W wygłoszonym na tę okolicznosć przemówieniu Putin podkreślił istotny wkład Aleksandra I w zjednoczenia poddanych i obronę niepodległości Imperium.

Nowy pomnik znajduje się  na moskiewskim Kremlu,  przy bramie Borowickiej w Ogrodach Aleksandrowskich.

 "Aleksander I zapisał się na kartach historii jako pogromca Napoleona, jako przewidujący strateg i dyplomata, jako mąż stanu,  który wziął na swoje barki odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy i całego świata", powiedział Putin.

" (…) Był on cesarzem, który stał się ojcem ówczesnego europejskiego i międzynarodowego systemu bezpieczeństwa”- kontynuował.  Podsumowując,  że ów system został utworzony w oparciu o wzajemne poszanowanie indywidualnych interesów poszczególnych państw oraz wspólnych wartości moralnych.

Odwołując się do dziedzictwa, jakie Aleksander I pozostawił po sobie dla przyszłych pokoleń Władimir Putin zaznaczył między innymi, że  "za Jego panowania wdrożono wiele  niezbędnych reform rządowych i prawnych, odbyto pierwszą rosyjską morską wyprawę dookoła świata, otwarto pięć nowych uniwersytetów, Moskwa została odbudowana po inwazji (Napoleona – TASS) i jej spaleniu, Maneż i Zbrojownia zostały wzniesione wraz z Soborem Chrystusa Zbawiciela”.

Oprócz prezydenta Putina i Patriarchy Cyryla w uroczystości uczestniczyli: mer Moskwy – Siergiej Sobianin, minister kultury – Władimir Medinski – a także przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

AJ

za; en.itar-tass.com

zdjęcie; Михаил Климентьев, РИА Новости, CC BY-SA 3.0

Kategoria: Arkadiusz Jakubczyk, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *