banner ad

Nowak: Folklor papieski

| 2 kwietnia 2016 | 0 Komentarzy

Kremówki-papieskie-262x300Drugi kwietnia, więc od rana w mediach przez wszystkie przypadki odmieniane jest imię Jana Pawła II. Wspomnienia, peany, kremówki, dykteryjki, anegdoty.

Święty Jan Paweł II wielkim człowiekiem był. 

Wypowiadają się wierzący, niewierzący i praktykujący i udający oraz ci z doskoku. Mówi się o dziedzictwie, myśli, filozofii oraz uśmiechu i takich tam. Zero konkretów. Zero o treści Jego nauk. Mówił, pisał filozofował ale nie wiadomo o czym.

I tak jest od lat, w okazji każdej rocznicy wyboru czy śmierci a nawet takiego wydarzenia jak kanonizacja. Święty Jan Paweł II Medialny składa się z pochlebnych epitetów, tytułów książek i encyklik oraz uroczo-cukierkowe opowieści typu: „kiedy na mnie spojrzał moje serce szybciej zabiło”. Media katolickie /może z wyjątkiem Radia Maryja, które potrafi się zająknąć o czymś konkretnym, na przykład puszczając fragmenty homilii dłuższe niż machnięcie skrzydeł motyla/ niczym się tu nie różnią od tak zwanych mediów publicznych czy prywatnych wszelkiej maści. Księża i dostojnicy kościelni oraz „zaangażowani świeccy” /cokolwiek ten krokodyl językowy oznacza/ plotą takie same androny jak niedouczone tuzy publicznego i prywatnego dziennikarstwa laickiego.

A dlaczego? To proste. Bo okazałoby się, że ta nauka, zwłaszcza moralna, jest twarda i wymagająca a także, czego nie lubi współczesny świat, bardzo jednoznaczna i konkretna. A to, że trzeba od siebie wymagać, choćby inni nie wymagali jest znacznie mniej milusie od wspominek zagryzanych kremówką. Taki styl pomaga spać spokojnie z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wspominkowego a bez nieprzyjemnego zapalenia sumienia, że co prawda testament otwarto i dobra wzięto ale wierzytelności to już się spłacić nie chciało. Tylko jedna mała uwaga: komornik, który przyjdzie po dług nie będzie pytał o liczbę ochów i achów i zdjęcie na ścianie. O kremówkach nawet nie wspomni. Znicze ustawiane w Alei Jana Pawła II też niewiele pomogą. A co mamy do zaoferowania poza tym?

 

Monika Nowak 

za: babaichlop.pl 

Kategoria: Inni autorzy, Kultura, Publicystyka, Religia, Społeczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *