banner ad

Nie pytali nas, kupili. A teraz zapłacimy za miliony dawek?

| 19 kwietnia 2022 | 0 Komentarzy

30 milionów szczepionek oddała lub sprzedała dotąd Polska. W rozmowie z TVN24 minister Niedzielski poinformował, że nasz kraj ma poważny problem z przyjmowaniem i płaceniem za kolejne dostawy zamówionych wcześniej preparatów. Chciałby, aby zostały rozłożone na 10 lat, a płatność realizowana adekwatnie do tych dostaw. Ani Komisja Europejska, ani tym bardziej producenci nie wykazują zrozumienia.

Minister Niedzielski był gościem programu "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Poinformował, że w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na szczepinia, Polska zbyła 30 mln szczepionek, sprzedała lub oddała. Przyznał, że Polska związała sobie ręce kontraktami i ma poważny problem finansowy, w sytuacji tak dużego napływu uchodźców (a z innej beczki, Ukraińcy, jak wiadomo, szczepić się nie chcą). Ostatecznie skorzystaliśmy z klauzuli Siły Wyższej, informując KE oraz producenta, że odmawiamy szczepień i dokonania płatności. To jednak, jak przyznał Niedzielski, wiąże się zapewne z konfliktem prawnym. Nie tylko z firmą Pfizer, do której pismo z Polski już dotarło.

Warto dodać, ze choć rząd planuje znieść stan epidemii na rzecz stanu zagrożenia epidemicznego, minister Niedzielski enigmatycznie zapowiada, że "z niepokojem musimy patrzeć na wrzesień".

AS

TVN24

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *