banner ad

Książę Luksemburga powiedział, iż

| 29 stycznia 2016 | 0 Komentarzy

luksemburg ksiaze henrykPrzywiało wreszcie wieści o monarchii luksemburskiej. Otóż jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2015 JW Henryk, Wielki Książę Luksemburga, udzielił wywiadu RTL Télé Lëtzebuerg. Miał ocenić ubiegły rok, co też uczynił, jednak w sposób typowy dla polityków zachodnich, beztrosko tańczących na wulkanie.

Wielkiego Księcia zapytano w pierwszym rzędzie o terroryzm, jaki dał się we znaki Europie. Książę ocenia, że należy żyć tak samo, jak przed atakiem w Paryżu, ostrzegając dzieci, iż muszą uważać, dokąd i w jaki sposób podróżują. Jeśli chodzi o falę tzw. uchodźców, to JW zauważył, że Luksemburg ma "tradycję integracji". Ocenił, że przybyli tam w latach 90. XX wieku uchodźcy z terenów byłej Jugosławii bardzo dobrze zasymilowali się w księstwie, co potwierdziło się w czasie jego wizytowania Armii.

JW Książę przypomniał swoje rozmowy z nowo przybyłymi uciekinierami, zarówno tymi, którzy deklarują powrót do swoich ojczyzn, jeśli sytuacja się poprawi, jak i tymi, którzy chcą zostać w Luksemburgu. Jego zdaniem, stanowią oni przykład błyskawicznej integracji, edukacyjnej i językowej. 

Dziennikarka prowadząca wywiad wspomniała, że już teraz populacja kraju to w 50% nie-Luksemburczycy. Czy rok 2016 zmieni beztroskie spojrzenie monarchy na migrację?

monarchie.lu/ AS; fot. Wikipedia/ Aleph

Tags: ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *