banner ad

Nazi matki, nazi ojcowie: protest w sprawie rozpowszechniania antypolskich oszczerstw

| 27 sierpnia 2013 | 0 Komentarzy

nasze-matki-naszych-ojcowStowarzyszenie "Patriae Fidelis" opublikowało ostatnio protest przeciwko rozpowszechnianiu na terenie Wielkiej Brytanii antypolskich oszczerstw, które zawiera wyprodukowany w Niemczech serial "Nasze Matki Nasi Ojcowie". Konserwatywna Emigracja wielokrotnie dawała wyraz analogicznym poglądom na wspomniany wyżej obraz, jak również kłamliwą i nie mającą żadnego uzasadnienia wersję wydarzeń, którą w nim przedstawiono. Problem w tym, że obecnie próbuje się ją rozpowszechniać na terenie Wielkiej Brytanii, kraju o nader niskim poziomie społecznej świadomości historycznej. Biorąc to pod uwagę i zdając sobie sprawę z możliwych konsekwencji takiego stanu rzeczy (w pierwszej kolejnosci ugruntowania nieprawdziwego i godzącego w dobre imię Polski obrazu wydarzeń) gorąco popieramy poniższy protest i przyłączamy się do zawartego w nim apelu. 

Redakcja portalu Konserwatywna Emigracja

 

Treść oświadczenia:

Patriae Fidelis wraz z polonijnymi stowarzyszeniami w Wielkiej Brytanii wyrażają kategoryczny sprzeciw wobec decyzji BBC w sprawie wykupienia licencji i emitowania serialu "Nasze Matki Nasi Ojcowie" na kanale BBC TWO. Wysłaliśmy stosowne listy do odpowiednich organów publicznych, wystosowaliśmy petycję do BBC oraz organizujemy manifestację przed siedzibą BBC w Londynie. Zostanie również wysłany list do Przewodniczącego Rady Telewizji ZDF w Niemczech w ramach akcji protestacyjnej Towarzystwa Patriotycznego.

 

Niemiecki serial "Unsere Mütter, unsere Väter" w reżyserii Philippa Kadelbacha, który ma zostać emitowany w Wielkiej Brytanii pod tytułem "Generation War" ukazuje historię II wojny światowej przez pryzmat fałszywych informacji. Relatywizuje on zbrodnie dokonane przez naród niemiecki na m.in. narodzie Polskim i Żydach. Zniesławia nie tylko żołnierzy Armii Krajowej walczących o niepodległość Polski, ukazując ich jako okrutnych antysemitów, ale pośrednio cały naród polski, będący od 1 września 1939 ofiarą ludobójczej polityki państwa niemieckiego, rządzonego przez NSDAP zrzeszającej u szczytów swojej "świetności" 8 milionów członków.

 

Zarówno większość historyków niemieckich jak i polskich jest zgodna co do faktu występowaniahistorycznych zakłamań w serialu "Unsere Mütter, unsere Väter".

 

Profesor Klaus Ziemer (niemiecki historyk), były dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie przyznał, że serial pomimo zalety ukazania różnorodności postaw Niemców podczas II WŚ, znacząco zakłamuje historię Polskiej Armii Krajowej.

 

Natomiast prof. Bogdan Musiał (niemiecki historyk) uważa, że "…Polacy pokazani są w sposób jednoznaczny . jako urodzeni antysemici. Ten film jest wynikiem niemieckiej polityki historycznej."

 

Profesor Szewach Weiss powiedział, że "…Niemcy szukają wspólników do winy. I toczy się to już długie lata. To, co noszą na sobie jako naród, to jest taka hańba, taki ciężar, że kompletnie nie dają sobie z tym duchowo rady. I nie daje sobie z tym rady już kolejne pokolenie. To urodzone już po wojnie"… "ten film powtarza pewne schematy znane już wcześniej z podobnych prób współdzielenia się winą." oraz że "…Szczególnie źle prezentowana jest w filmie Armia Krajowa. W 2. odcinku pokazanym wczoraj polski oficer podchodzi do człowieka, wącha go i rozpoznaje Żyda po zapachu. W 3., pokazywanym dziś, jest 5-6 scen z AK. W większości z nich żołnierze AK chwalą wymordowanie bądź potopienie Żydów."

 

Profesor Zdzisław Krasnodębski: "…To element świadomej polityki historycznej i świadectwo przemiany pamięci…" 

 

Oczekujemy odpowiedzi, w której zostaniemy zapewnieni, że serial nie zostanie wyemitowany, a tym samym nie dojdzie do szkalowania Armii Krajowej i narodu polskiego.

 

Kay Lancucki w imieniu Patriae Fidelis – Stowarzyszenia Młodzieży Patriotycznej w Wielkiej Brytanii.

 

Pod listem podpisali się także m.in. Marzena Schejbal – prezes Armii Krajowej w Londynie, Barbara Hamilton – była prezes Ogniska Polskiego w Londynie, Carol Celinska-Dove w imieniu United States Holocaust Memorial Museum, Jan Mokrzycki – były prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, Ryszard Parulski – wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz wielu innych reprezentantów polonijnych stowarzyszeń. 

 

Pełna lista poparcia znajduje się tutaj: http://goo.gl/K9d96x

* * *

Demonstracja na facebooku: 

https://www.facebook.com/events/435199123261633/ 

(Uczestników prosi się o elegancki strój. Organizatorzy i oficjalni stewardzi zachowują sobie prawo do usunięcia uczestnika za nieodpowiednie zachowanie. Wszelkie banery i transparenty muszą zostać wcześniej uzgodnione z organizatorami. Prosimy o przynoszenie ze sobą polskich flag. Obowiązuje absolutny zakaz zapalania świeczek i używania środków pirotechnicznych. W celu wygłoszenia przemówienia proszę się skontaktować z organizatorem).

 

Zachęcamy inne stowarzyszenia do dołączania do naszego oświadczenia oraz do pokazania się na demonstracji 3 września o 11 pod BBC Broadcasting House w Londynie.

 

Do zobaczenia!

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *