banner ad

„Muzyka w służbie Bogu. Tradycja liturgiczna naszych przodków”

| 14 czerwca 2016 | 0 Komentarzy

Msza trydencka plakatSzanowni Państwo

Wielkimi krokami zbliża się wydarzenie, o którym w szeregach Brzozowskiego Ruchu Konserwatywnego myślano od początku jego istnienia. Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na uroczystość sakralną pt.” Muzyka w służbie Bogu. Tradycja liturgiczna naszych przodków”. Odbędzie się ona 19.06.2016 w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi o godz. 13.00.

W ramach tej uroczystości zostanie odprawiona „Msza Święta Trydencka” czyli Msza Święta w tradycyjnym (klasycznym) rycie rzymskim. Została ona zatwierdzona, jako obowiązująca na zawsze przez papieża św. Piusa V bullą „Quo Primum” z 1570 r. W związku z tym że obowiązuje „na zawsze” często jest nazywana również „Mszą Wszechczasów”. Taka forma sprawowania liturgii obowiązywała do roku 1969, gdy papież Paweł VI wprowadził (obok istniejącego rytu trydenckiego) nowy obrządek Mszy świętej „Novus Ordo Missae”, który jest obecnie powszechnie stosowany w Kościołach. Pomimo tego Msza Trydencka jest uważana przez Kościół Katolicki za równoprawną i ważną. Status ten potwierdził najpierw Papież św. Jan Paweł II, który w swoim  motu proprio Ecclesia Dei z 1988 roku polecił biskupom ułatwiać wiernym przywiązanym do rytu trydenckiego pielęgnowanie tej tradycji liturgicznej, a następnie papież Benedykt XVI, który w motu proprio Summorum Pontificum zezwolił każdemu kapłanowi na odprawianie Mszy Świętej Trydenckiej bez zgody miejscowego biskupa.

Dlatego też, gorąco zachęcamy do licznego udziału w tym wydarzeniu, gdyż mają Państwo możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej, w takiej formie, która była znana naszym przodkom przez setki lat.


 

Źródło:

http://brk-brzozow.pl/2016/06/muzyka-w-sluzbie-bogu-tradycja-liturgiczna-naszych-przodkow/

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *