banner ad

Metryki kresowe online

| 23 kwietnia 2013 | 0 Komentarzy

Fondos_archivoNa stronie internetowej Archiwum Głównego Akt Dawnych zamieszczono zeskanowane metryki pochodzące z Kresów. Dotąd dokumenty – jako mikrofilmy – można było przeglądać w warszawskiej czytelni Archiwum. Teraz są dostępne zdalnie. 

Szczegóły na temat tego, jakich parafii czy okręgów pochodzą i jakich przedziałów czasowych dotyczą, znajdują się pod adresem: http://www.agad.archiwa.gov.pl  Zeskanowano i udostępniono tam zresztą nie tylko dokumenty katolickie, ale też innych wyznań. 

Szczerze polecam poszukiwanie w AGAD. Dziesięć lat temu na podstawie tychże metryk zbudowałam swoje drzewo genealogiczne od połowy XVIII wieku w górę, a następnie połączyłam z danymi od połowy XIX wieku wzwyż (które przekazała niezawodna Babcia). Na wschodzie nie ma już ani domu rodzinnego, ani grobów, a metryki jasno pokazują, że oni tam byli – Polacy i katolicy od pokoleń. 

Na koniec dobra rada i ostrzeżenie: disce puer latine. Tłumacząc na nasze: nazwisko odczytać łatwo, lecz dalej bez łaciny ani rusz!  

Aleksandra Solarewicz

Tags: , ,

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Historia, Publicystyka, Społeczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *