banner ad

Madeleine Albright zamiast św. Jana Kapistrana. „Wielka przyjaciółka Polski” vs antysemita

| 12 kwietnia 2022 | 0 Komentarzy

Członkinie Partii Zielonych i Dolnośląskiego Kongresu Kobiet zawnioskowały o zmianę patrona wrocławskiej ulicy ze Św. Jana Kapistrana na Madeleine Albright. Uzasadniły, że Albright była "wielką przyjaciółką Polek i Polaków" i "ma ogromne zasługi dla obalenia komunizmu" w naszej ojczyźnie. Zaś Jan Kapistran to według historyków średniowieczny inkwizytor prześladujący Żydów.

– Madeleine Albright pełniła funkcję ambasadorki USA przy ONZ, a w 1997 roku została Sekretarz Stanu. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku! Działała na rzecz stabilizacji polityki zagranicznej po zimnej wojnie, wzmocnienia roli NATO, była wielką przyjaciółką Polek i Polaków oraz całej Europy Środkowej. Wspierała nas w drodze do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspierała reformy w naszej części świata. Doskonale znała nasze potrzeby i problemy, rozumiała nasze lęki i nasze obawy przełomu XX i XXI wieku, dziś tak bardzo widoczne w Ukrainie – powiedziała, cytowana przez portal wroclife, Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych.

Rada Miejska Wrocławia nie zamierza akceptować tego pomysłu. Chce zachować historyczną nazwę, a uhonorowanie zmarłej w marcu Madeleine Albright, jako patronkę ulicy, może dojsć do skutku, zgodnie z prawem, 5 lat po jej śmierci.

AS

wroclife.pl; fot. Wikipedia

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *