banner ad

Ks. Rożniakowski: Materializm kontra post, modlitwa i jałmużna – rozważanie na czwartek drugiego tygodnia Wielkiego Postu

| 1 marca 2018 | 1 Komentarz

Jezus powiedział do faryzeuszów:

«Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. 

Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. 

Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”. 

Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra,
a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz.
A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”. 

Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”.

Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”». (Łk 16, 19-31)

Post, modlitwa i jałmużna mają nam pomóc oderwać się od rzeczy materialnych, marnych i przemijających. „Szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi” (Kol 3,1-4) – zawoła Kościół ustami Świętego Apostoła Pawła w Niedzielę Wielkanocną. jak wielką pokusa są dla nas rzeczy materialne. Ciągle za nimi gonimy, zabiegamy o ich obfitość i denerwujemy się, gdy nawet minimalnie zaczyna nam ich brakować.

Poprzez odziaływanie na zmysły dobra ziemskie szybko uzależniają, a co gorsza zajmują miejsce Boga. I w tym właśnie kryje się zagrożenie, przed którym ostrzega nas Chrystus Pan w tej Ewangelii. Problemem nie jest posiadanie i używanie samo w sobie, ale zwodnicze i fałszywe poczucie, że dobra materialne dają prawdziwe szczęście i spełnienie. Śmierć jest jednak nauczycielką bezwzględną. Bóg upomni się o należne mu w naszym życiu miejsce.

Kościół proponuje nam odtrutkę na chorobę materializmu. Post, uczy nas umiarkowania i stawiania granic. Modlitwa odrywa od rzeczywistości ziemskiej i kieruje ku niebiańskiej. Jałmużna otwiera serce na potrzebujących i ukazuje rzeczywiste miejsce Boga
w naszym życiu.

 

Ks. Adam Rożniakowski

Kategoria: Religia, Wiara

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. Magdalena pisze:

    Pieśń Mojżeszowa opisuje dokładnie to, co się teraz dzieje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *