banner ad

Kościół w Gorbulowie potrzebuje naszej pomocy!

| 29 września 2015 | 1 Komentarz

2409_kosciol_1

W wiosce Gorbulów (obw. żytomierski, rej. czerniachowski) stoi zrujnowany kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta świątynia była wybudowana w w 1857 roku, w stylu neogotyckim, prawdopodobnie kosztem Podhorodneńskich, ówczesnych właścicieli wsi. Obok kościoła znajduje się stary i zarośnięty krzakami polski cmentarz, na którym ocalały nagrobki z XIX wieku.

Gorbulowski kościół ma okazałe rozmiary i ciekawą architekturę. We wnętrzu częściowo zachował się wystrój – drewniany łuk ołtarza i malowidła. Na ścianie wisi pusta rama po Cudownej ikonie Matki Boskiej Gorbulowskiej, która teraz znajduje się w kościele św. Zofii w Żytomierzu. Każdej soboty odbywają się przy niej nabożeństwa. Grubość ścian w kościele stanowi 120 centymetrów!

W XX wieku wskutek działań władz sowieckich kościół gorbulowski zaznawał częstych rujnacji i teraz stoi w ruinach. Miejscowa wspólnota katolicka jest bardzo nieliczna i nie może za własne pieniądze wyremontować świątynię.

Kościół i teren wokół niego są bardzo zaniedbane i potrzebują naszego wsparcia i pomocy. Jeżeli chcecie, Szanowni Państwo, wnieść wkład finansowy w odnowienie kościoła i oczyszczenie z krzaków polskiego cmentarza, możecie przekazać koszty na kartkę Prywatbanku 4149 6059 0135 6329 na imię о. Witalija Bezszkurogo albo do kurii w Kijowie czy Żytomierzu, z notatką – na „Renowację kościoła w. Gorbulowie”. Numer telefonu kurii diecezji kijowsko-żytomierskiej: +38 097 9372456, email: kanclerkzd@ukr.net .

 

Anna Denysiewicz, 24.09.15 r.

 

za http://www.wizyt.net/index.php?option=com_content&view=article&id=4916:kocio-w-gorbulowie-potrzebuje-naszej-pomocy&catid=111:obwod-ytomierski&Itemid=220

fot. www.wizyt.net

 

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. katt pisze:

    Dajcie konto PayPal albo konto Bankowe w Polsce.. Na Ukraine przelewy sa astronomicznie drogie (przelew kosztuje min. 50 zl. niezaleznie od przelewanej kwoty, to jest chore).. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: