banner ad

Kościół w Gorbulowie potrzebuje naszej pomocy!

| 29 września 2015 | 1 Komentarz

2409_kosciol_1

W wiosce Gorbulów (obw. żytomierski, rej. czerniachowski) stoi zrujnowany kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta świątynia była wybudowana w w 1857 roku, w stylu neogotyckim, prawdopodobnie kosztem Podhorodneńskich, ówczesnych właścicieli wsi. Obok kościoła znajduje się stary i zarośnięty krzakami polski cmentarz, na którym ocalały nagrobki z XIX wieku.

Gorbulowski kościół ma okazałe rozmiary i ciekawą architekturę. We wnętrzu częściowo zachował się wystrój – drewniany łuk ołtarza i malowidła. Na ścianie wisi pusta rama po Cudownej ikonie Matki Boskiej Gorbulowskiej, która teraz znajduje się w kościele św. Zofii w Żytomierzu. Każdej soboty odbywają się przy niej nabożeństwa. Grubość ścian w kościele stanowi 120 centymetrów!

W XX wieku wskutek działań władz sowieckich kościół gorbulowski zaznawał częstych rujnacji i teraz stoi w ruinach. Miejscowa wspólnota katolicka jest bardzo nieliczna i nie może za własne pieniądze wyremontować świątynię.

Kościół i teren wokół niego są bardzo zaniedbane i potrzebują naszego wsparcia i pomocy. Jeżeli chcecie, Szanowni Państwo, wnieść wkład finansowy w odnowienie kościoła i oczyszczenie z krzaków polskiego cmentarza, możecie przekazać koszty na kartkę Prywatbanku 4149 6059 0135 6329 na imię о. Witalija Bezszkurogo albo do kurii w Kijowie czy Żytomierzu, z notatką – na „Renowację kościoła w. Gorbulowie”. Numer telefonu kurii diecezji kijowsko-żytomierskiej: +38 097 9372456, email: kanclerkzd@ukr.net .

 

Anna Denysiewicz, 24.09.15 r.

 

za http://www.wizyt.net/index.php?option=com_content&view=article&id=4916:kocio-w-gorbulowie-potrzebuje-naszej-pomocy&catid=111:obwod-ytomierski&Itemid=220

fot. www.wizyt.net

 

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. katt pisze:

    Dajcie konto PayPal albo konto Bankowe w Polsce.. Na Ukraine przelewy sa astronomicznie drogie (przelew kosztuje min. 50 zl. niezaleznie od przelewanej kwoty, to jest chore).. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *