banner ad

Kolejne czystki w Watykanie?

| 9 października 2014 | 2 komentarze

Czystki przeprowadzane przez Franciszka I, których symbolem była sprawa Franciszkanów Niepokalanej, przybierają ostatnio na sile i sięgają coraz to wyższych szczebli administracji kościelnej.

Tendencja ta trwa niemal od początku pontyfikatu obecnego papieża i polega na usuwaniu z Watykanu kardynałów z najbliższego otoczenia Benedykta XVI, którzy zdradzają podobną do niego wrażliwość liturgiczną. Najczęstszą metodą pozbywania się ich jest zsyłka na oddalone od Włoch, często pozbawione znaczenia, placówki.

Tuż po rozpoczęciu pontyfikatu Franciszka I niemal natychmiast zdegradowani zostali tak znaczący "ratzingerianie", jak kardynał Mauro Piacenza, arcybiskup Guido Pozzo i Biskup Giuseppe Sciacca. Jednym z kolejnych był arcybiskup Celso Morga Iruzubieta, związany z Opus Dei, którego przeniesiono do podrzędnej hiszpańskiej diecezji.

Jedną z ostatnich ofiar wymierzonych w konserwatystów czystek jest kardynał Raymond Leo Burke, który w ramach przeniesienia zostanie mianowany kardynałem – patronem Zakonu Maltańskiego. Stanowisko to ma charakter wyłącznie honorowy. Z punktu widzenia wpływu na losy Kościoła (nawet w wymiarze lokalnym) pozbawione jest jakiegokolwiek znaczenia.

W przypadku kardynała Burke'a będzie to zatem degradacja jeszcze bardziej drastyczna, aniżeli ta, którą zastosowano w przypadku kardynała Iruzubiety. Dodajmy, że w przeszłości tytuł "kardynała patrona" przysługiwał najważniejszym dostojnikom administracji watykańskiej jako godność dodatkowa, towarzysząca ich realnej funkcji, ale nigdy takowej nie zastępująca.

Zdaniem niektórych publicystów sprawa nie ma jak dotąd precedensu.

(MM)

 

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (2)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

 1. Polikarp pisze:

  To jest pzpież Franciszek,

  a nie (jaiś tam) Franciszek I.

  Pozdrawiam

 2. Polikarp pisze:

  To jest pzpież Franciszek,

  a nie (jaiś tam) Franciszek I.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *