banner ad

Wolność to nie los – to wybór. Przemówienie Viktora Orbána

| 24 października 2013 | 0 Komentarzy

22523_copy_2_20131023_bga0580_600_ov23 października, z okazji węgierskiego święta narodowego Powstania 1956 r., Viktor Orbán wygłosił poruszające przemówienie na Placu Bohaterów.

Nawiązał w nim do tradycji narodowowyzwoleńczych Węgier. Ocenił, że wolności narodu zagrażają dzisiaj ci sami, którzy tłumili niegdyś węgierskie powstanie: "Dobrze to wiemy i nie miejmy złudzeń: dziś znów by do nas strzelali – dobrze, jeśli gumowymi kulami – i znów by skierowali na nas państwowe organy przymusu. Jeśli tylko by mogli, dziś znów by to uczynili. Tylko dlatego tego nie robią, gdyż w ostatnich wyborach przeważająca większość Węgrów odsunęła ich na bok. Wiemy też dobrze, że to byli komuniści oddali Węgry i Węgrów w ręce funduszy spekulacyjnych i międzynarodowego przemysłu finansowego. Wiemy, że to oni oddawali i wciąż są gotowi ponownie poddać Węgry kolonizatorom".

W przemówieniu padły też znamienne słowa: "Albo się wyzwolimy, albo nie będziemy wolni. Wolność to nie kwestia losu, lecz wyboru, aktu woli. Kto z własnej woli nie wybiera wolności, ten kończy jako sługa".

Źródło, pełny tekst przemówienia: WPolityce.pl

AS.

Tags: , ,

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Polityka, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *