banner ad

Amerykanie planują dalsze dozbrajanie syryjskich rebeliantów

| 13 kwietnia 2016 | 0 Komentarzy

Wall Street Journal informuje, że syryjska opozycja może otrzymać od USA i jej sojuszników dużo „potężniejszą” broń:

 

Według nowojorskiego dziennika, który powołuje się na przedstawicieli władz USA i innych krajów, tzw. Plan B polegałby na dostarczeniu sprawdzonym oddziałom rebelianckim broni umożliwiającej obronę przed lotnictwem sił rządowych i ataki na stanowiska reżimowej artylerii.

 

 

syria

 

Powodem wprowadzania tzw. Planu B miało być wspracie jakiego Rosja udzieliła Syrii:

 

W lutym "WSJ" informował, że najważniejsi doradcy wojskowi i ds. wywiadu przy prezydencie Baracku Obamie domagają się od Białego Domu przygotowania planu awaryjnego, który umożliwiłby przeciwdziałanie rosyjskiej interwencji w Syrii. Plany te omawiano na tajnym spotkaniu z szefami wywiadów państw Bliskiego Wschodu, jeszcze zanim 27 marca zaczęło obowiązywać zawieszenie broni.

 

 

Cała operacja miała być prowadzona przy wsparciu pozostałych państw koalicji:

 

Amerykańscy sojusznicy z dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji otrzymali wówczas od CIA wstępne zapewnienia, że dostaną zgodę na zwiększenie wsparcia dla umiarkowanej syryjskiej opozycji.

 

 

Amerykański dziennik potwierdził także przekazanie syryjskim rebeliantom zaawansowanej broni przeciwpancernej:

 

"WSJ" zauważa, że realizowany od 2013 roku tajny program CIA polegający na dozbrajaniu syryjskiej opozycji jest stopniowo rozszerzany – od ograniczonych dostaw broni ręcznej i amunicji, przez wprowadzone w 2014 roku dostawy zaawansowanych przeciwpancernych pocisków TOW, po dostarczane niektórym ugrupowaniom wyrzutnie rakietowe produkcji radzieckiej BM-21 "Grad".

 

 

cs/defence24.pl

 

Tags: , , , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *