banner ad

Fabian Wyssen po wyborach w Szwajcarii: SVP to jedyną partia, która broni zwykłego obywatela

| 25 października 2019 | 0 Komentarzy

W ubiegłą niedzielę odbyły się wybory parlamentarne w Szwajcarii. Rządząca Szwajcarska Partia Ludowa (Schweizerische Volkspartei, SVP) po raz kolejny wygrała zdobywając 25,6% głosów (54 mandaty), jednak w stosunku do poprzedniej kadencji utraciła 11 mandatów. Rzeczywistymi zwycięzcami wyborów są partie zielonych (Grüne Partei Schweiz oraz Grünliberale Partei Schweiz), które łącznie uzyskały 42 mandaty. Poprosiłem o skomentowanie wyników wyborów członka SVP z Berna Fabiana Wyssena.

T.K.

Dziękuję, że znalazłeś chwilę na rozmowę. Szwajcaria i jej scena polityczna nie są dobrze znane w Polsce. Jednak mam nadzieję, że po tej rozmowie Szwajcaria będzie bardziej interesująca dla polskich Czytelników. Po pierwsze, gratuluję uzyskanych 3301 głosów w wyborach. Możesz przedstawić się? Ile masz lat, czym zajmujesz się zawodowo?

Nazywam się Fabian Wyssen. Mieszkam we Frutigen, w pięknym Bernese Oberland (CH). Mam 21 lat i jestem aktywny politycznie od 4 lat. Pracuję jako sprzedawca mebli.  Działam zarówno w SVP, jak i w Junge SVP. Przewodniczę  Junge SVP Berner Oberland i jestem również w zarządzie Junge SVP Kanton Bern oraz w zarządzie sekcji SVP Frutigen. 20 października wystartowałem po raz pierwszy w wyborach do Rady Narodowej, na liście Młodych SVP. Jestem zadowolony z 3301 głosów, to dobry wynik dla kandydata w moim wieku.  Osobiście jestem bardzo konserwatywny. Opowiadam się za mniejszymi podatkami stanowymi i mniejszym udziałem państwa w życiu obywateli. Jestem również zwolennikiem przyjmowania jak najmniejszej ilości osób ubiegających się o azyl. Sprzeciwiam się  umowie ramowej z UE. Ważne są dla mnie również nasze zabytki kultury i oferowanie ludności atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu.

Jesteś członkiem SVP, dlaczego ta partia? Co możesz o niej powiedzieć?  Jakie są cele SVP? W Polsce, Niemczech, pisze się iż SVP to  „prawicowi populiści”. Jaka jest twoja opinia?  Czy to prawda, że SVP jest bardziej popularne w niemieckojęzycznych kantonach?  

Jestem w SVP głównie z trzech powodów: SVP jest przeciwko nielegalnym uchodźcom. Broni wolności każdego obywatela. Broni tradycji i wolności słowa w naszym kraju. SVP broni każdego szwajcarskiego obywatela. Chcemy, aby nasz kraj radził sobie dobrze pod względem ekonomicznym, obciążał obywateli i przedsiębiorstwa jak najmniejszą liczbą podatków, obowiązków i przepisów prawa. Jesteśmy dumni ze Szwajcarii i chcemy, aby nasz kraj nadal odnosił sukcesy.

W 2015 roku SVP uzyskała w wyborach 29,4%, w obecnych 25,6%. Można powiedzieć, że poparcie SVP jest w miarę stabilne. Natomiast „zielone partie” uzyskały znaczący wzrost poparcia (GPS[1] 13%, GLP[2] 7,6%).  Jak skomentujesz wyniki niedzielnych wyborów?

SVP była najsilniejszą szwajcarską partią w 6 kolejnych wyborach. Z jednej strony pokazuje nam to, że system polityczny Szwajcarii obiecuje stabilność i bezpieczeństwo. Uświadamia również, iż  SVP to jedyną partia, która broni zwykłego obywatela,  jest doceniana i nagradzana przez wyborców w tak długim okresie czasu. Partia Zielonych zdobyła 17 miejsc, my straciliśmy 11, musimy zaakceptować tę porażkę, ale nie sądzę, aby Partia Zielonych osiągnęła wiele dla naszego kraju. Nasi wyborcy ponownie dodadzą nam pewność siebie przy następnych wyborach. Tym razem nie mogliśmy zmobilizować wszystkich, naszych wyborców.

Teraz chciałbym zapytać o Szwajcarię. Przed jakimi wyzwaniami stanie Szwajcaria w latach 2019-2023? Uchodźcy i prawo azylowe, gospodarka, polityka zagraniczna, co jest bardzo ważne dla Twojego kraju? 

W niedalekiej przyszłości bardzo ważny będzie temat stosunków Szwajcaria-UE, o którym mowa w umowie ramowej.

AHV[3] będzie również ważnym tematem. Pytanie brzmi, czy młodzi ludzie w naszym kraju otrzymają pieniądze będąc na emeryturze

Koszty spowodowane imigracją osób ubiegających się o azyl w 2015 r,. również nad tym musimy zastanowić się.

Byłem w Szwajcarii kilka razy. Rozmawiałem z wieloma ludźmi o przywiązaniu to szwajcarskiej tradycji. Jednak byli po 30 lub starsi. Jesteś młodszy ode mnie. Czy szwajcarska tradycja (neutralność, dialekty, prawo do posiadania broni itd.) jest ważna dla młodych ludzi? Czy SVP jest popularna w grupie wiekowej 18-25 lat?

SVP jest bardzo niepopularna w młodszym pokoleniu. Ktokolwiek działa jako  młody polityk w SVP, faktycznie płynie pod prąd. Dużo większe poparcie mają młodzi socjaliści lub zieloni. Są znacznie bardziej popularni. Poza tym w szkołach pracuje wielu lewicowych nauczycieli, którzy również promują lewicową tematykę  i prowadzą młodzież w tym kierunku. Mamy wiele problemów ze znalezieniem aktywnych członków. Jednak wiemy z doświadczenia, że walka jest tego warta.
Ostatnie słowa należą do ciebie. Co chciałeś powiedzieć naszym czytelnikom?    

Bardzo dziękuję za pytania i życzę moim konserwatywnym przyjaciołom wszystkiego najlepszego na przyszłość i stanowczo popieram waszą wolność.

Serdeczne pozdrowienia.

Fabian Wyssen

 

Rozmowę przeprowadził i przetłumaczył: Tomasz Kosiński

 

 


[1] Grüne Partei Schweiz

 

[2] Grünliberale Partei Schweiz),

 

[3] Alters- und Hinterlassenenversicherung – szwajcarski system emerytalny

 

 

 

Kategoria: Polityka, Publicystyka, Reportaż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *