banner ad

Duńscy naukowcy: tabletki antykoncepcyjne mogą powodować raka mózgu

| 3 lutego 2015 | 0 Komentarzy

OLYMPUS DIGITAL CAMERADuńscy naukowcy odkryli, że kobiety, które przynajmniej raz w życiu zażyły doustne tabletki antykoncepcyjne, są o 50% bardziej narażone na specjalną odmianę raka mózgu, zwanego glejakiem. Natomiast u kobiet, które zażywały je pięć lat, bądź więcej, prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jest dwukrotnie większe, niż u poprzedniej grupy. Badania wskazują, że zagrożenie glejakiem występuje także u kobiet zażywających tzw. minipigułki, czyli tabletki antykoncepcyjne zawierające syntetyczny progestagen (steryd hormonalny).

 

Badania zostały opublikowane w styczniu br. w British Journal of Clinical Pharmacology i zostały przeprowadzone na grupie kobiet w wieku od lat 15 do 49, u których zdiagnozowano raka mózgu (glejaka).

 

Zły wpływ tabletek antykoncepcyjnych na zdrowie kobiet od lat jest przedmiotem badań naukowców. Ich zażywanie może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób takich jak rak szyjki macicy, zawał serca, zakrzepica, udar mózgu, rak piersi czy jaskra.

 

cs/lifesitenews.com

fot. Wikipedia, Creative Commons

 

SPROSTOWANIE: ww raport został opublikowany w październiku 2014r. a nie w styczniu 2015r. Poniżej znajduje się link do źródła.

 

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bcp.12535/pdf

 

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *