banner ad

Czesi myślą o monarchii

| 9 września 2016 | 0 Komentarzy

franz-josephPopiersie cesarza Franciszka Józefa zostało ufundowane w malutkiej czeskiej wsi Pohled. Wójt tej zamieszkałej przez 80 osób miejscowości, Jindrich Holub, oświadczył w wypowiedzi dla gazety "Mlada Fronta Dnes", że w Czechach powinien rządzić król.

Holub uważa, że monarchia dałaby Czechom stabilizację i "kontynuację". Jako zaczątek "poważnej debaty" o zmianie ustroju politycznego państwa, założył on Stowarzyszenie dla Odnowy Królestwa Czeskiego. Wójt deklaruje swój podziw dla monarchii. Wyjaśnił, że powodem fundacji była wielka popularność tego monarchy wśród mieszkańców wsi. Chociaż sam Cesarz nigdy Pohledu nie odwiedził, i tutaj był darzony przez wszystkich wielką czcią.

Popiersie Franciszka Józefa uroczyście odsłonięto 20 sierpnia, 2 dni od 186 rocznicy jego urodzin, uroczyście i przy wtórze cesarskiego Hymnu ("Gott erhalte Franz den Kaiser…") Według informacji wspomnianej gazety, Pohled to jedyna miejscowość w Czechach, gdzie od 1918 roku odsłonięto popiersie austriackiego monarchy.

AS/ Diepresse 

Tags: , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *