banner ad

Amerykańskie F-22 wylądowały w Polsce

| 1 września 2015 | 0 Komentarzy

f 22Kilka dni temu informowaliśmy o planowanym przez Stany Zjednoczone wysłaniu do Europy myśliwców F-22. Kilka dni temu amerykańskie samoloty wylądowały w Niemczech, a wczoraj (tj. 31 sierpnia 2015) przyleciały także do Polski.

 

Wizyta tych najnowocześniejszych smoltów bojowych US Air Force stanowi sygnał dla Rosji w sprawie konfliktu na Ukrainie. Jednocześnie jest to pierwsza tego rodzaju obecność sił amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Wcześniej samoloty te brały udział w ćwiczeniach w Japonii oraz Korei Południowej. Były także używane w misjach bojowych na Bliskim Wschodzie.

 

W wydarzeniu tym polscy politycy widzą szansę na przełamanie impasu jakim jest słaba obecność wojsk Stanów Zjednoczonych i NATO w naszym kraju. Niemniej USA dysponuje zaledwie 183 myśliwcami F-22, a ich dalsza produkcja stoi pod znakiem zapytania. W dodatku konsekwencją amerykańskiego pivotu na Pacyfik jest gruntowna zmiana strategii militarnej z koncepcji powietrzno-lądowej na powietrzno-morską. Oznacza to, że środki finansowe amerykańskiej administracji ukierunkowane są głównie na rozwój i współpracę militarną w regionie Oceanu Spokojnego, a nie Europy.

 

CS

 

Tags: , , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *