banner ad

Węgry: małżeństwo pozostanie małżeństwem

| 22 maja 2013 | 1 Komentarz

Family_trip_to_OregonMałżeństwo to związek mężczyzny i kobiety.  Taka definicja ma pozostać na kartach węgierskiej konstytucji. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek o anulowanie tzw. czwartej poprawki do konstytucji, kwestionowanej przez liberałów – podaje portal WPolityce.pl.

Wspomniana poprawka do konstytucji została przegłosowana przez parlament już w marcu, ale rzecznik praw obywatelskich zgłosił ją do TK. Poprawka definiuje małżeństwo tylko i wyłącznie jako związek mężczyzny i kobiety, a ponadto obejmuje inne zagadnienia, jak możliwość karania mandatami lub aresztowania osób bezdomnych przebywających w miejscach publicznych.

Wcześniej Węgry musiały zmierzyć się z zastrzeżeniami unijnych urzędników, którzy dopatrywali się w węgierskim prawodawstwie działań "antydemokratycznych". Na początku maja Komisja Europejska wystosowała do rządu w Budapeszcie formalny wniosek o wyjaśnienia w sprawie nowelizacji konstytucji. Rząd Viktora Orbana na udzielenie odpowiedzi ma miesiąc. Premier cały czas bronił "czwartej poprawki", niezmiennie dowodząc, że ona w żaden sposób nie godzi w demokrację.

Źródło: http://wpolityce.pl/wydarzenia/54112-sukces-fideszu-wegierska-konstytucja-pozostanie-bez-zmian-z-definicja-malzenstwa-jako-zwiazku-kobiety-i-mezczyzny

Tags: , , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *