banner ad

Urlich von Habsburg – Lothringen: republika czy monarchia?

| 21 października 2016 | 0 Komentarzy

korona4 października w Austrii odbędą się wybory prezydenckie. Urlich Habsburg, prawnuk Ferdynanda IV Toskańskiego, uważa, że jednocześnie powinnna zapaść decyzja o przyszłym ustroju Austrii. Republika czy monarchia? Powszechny wybór w tym zakresie miał być przeprowadzony już za cesarza Karola, ale nigdy nie doszedł do skutku – podaje serwis Krone.at, cytujący arystokratę – i dlatego powinien zostać dokonany przed rocznicą 100-lecia Republiki.

Zdaniem Urlicha Habsburga, bez takiego plebiscytu istnienie urzędu prezydenckiego w Austrii jest niezgodne z prawem. Taką opinię wydał za pośrednictwem organizacji monarchistycznej, Schwarz-Gelbe Allianz. Urlich von Habsburg kandydował na urząd prezydencki w 2010 roku, ale zebrał tylko 6 000 głosów. Nawet jeśli by wygrał, to w myśl obowiązującego w Austrii zakazu dla "członków rodzin rządzących oraz niegdyś rządzących" nie mógłby objąć urzędu. Zakaz został wykreślony w roku 2011, ale Urlich von Habsburg nie zamierza korzystać z tego w trakcie tegorocznych wyborów.  

AS/ Krone.at

No, niestety. Kaiser zawsze był przygotowywany do swojej roli od najmłodszych lat. I chociaż potencjalnych następców tronu nie brakuje, a Habsburgom nie grozi wyginięcie, można mieć wątpliwości, czy ta zmiana miałaby sens. Tak czy owak, Urlich, z racji poczynań swego pradziadka, nie ma praw do korony. 

Tags: ,

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *