banner ad

Synod kościoła Anglii zatwiedził ‘wyświęcanie’ kobiet na biskupów

| 19 listopada 2014 | 0 Komentarzy

Hooker-StatueTo już oficjalne- Kościół Anglii uchwalił prawo uwzględniające równouprawnienie kobiet  i mężczyzn do pełnienia funkcji biskupów w swojej wspólnocie. Nowelizacja została przegłosowana podczas obrad zakończonego właśnie listopadowego Synodu. Nowy dekret wejdzie w życie w przyszłym roku.

Pierwszych kapłańskich ‘święceń’ kobiet dokonywano już od 1994 roku, aczkolwiek do tej pory nie były one w stanie podjemować najwyższych stanowisk wspólnotowych.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby stwierdził że powyższe posunięcie oznaczało początek "nowego sposobu bycia dla kościoła". Nie ukrywał również że mimo wszystko bardzo widocznym pozostaje głęboki podział wsród anglikan.

Zmiana prawna oznacza dodanie do Kanonu nr. 33 zdania stwierdzającego iż : "Mężczyzna i kobieta mogą być konsekrowani na urząd biskupi"

Hilary Cotton, przewodnicząca zrzeszenia ‘Kobiety i Kościół (Watch)’ powiedziała że w ostateczności chciałaby doczekać czasów kiedy kobiety stworzą jedną trzecią ogólnej liczby biskupów (około 40 diecezji) aby tak naprawdę odczuć że „coś się zmieniło”.

Jedna z organizacji stojących w opozycji do opisanej powyżej reformy – konserwatyno-ewangielickie ugrupowanie ‘Reform Group’ – utrzymuje że nominacje i przewodnictwo diecezjalne kobiet  jest niezgodne z "Bożym porządkiem męskiego zwierzchnictwa".

Wedle przewidywań tradycjonalistów pozostających częścią kościoła Anglii „przynajmniej jedna czwarta wierzących” kategorycznie nie zgodzi się na taki rozwój sytuacji. Po prostu uważają go za niezgodny z ich przekonaniami.

 

Od redakcji; Za pozytyw można w tej sytuacji wziąć nieukniony napływ nowych konwertytów do Kościoła Rzymskiego w ramach powołanego w 2011 roku przez Benedykta XVI Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham.

 

 

AJ

za; www.bbc.co.uk

zdjęcie; wikipedia-‘hooker-statue’

Kategoria: Arkadiusz Jakubczyk, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *