banner ad

Schlegel: „Tylko dziś się liczy”

| 11 stycznia 2023 | 0 Komentarzy

„Dziesięć przykazań pogody ducha” Jana XXIII krąży po internecie, przekazywane jako łańcuszek. Teraz Wydawnictwo Święty Wojciech wydało książkę, napisaną przez franciszkanina, Helmuta Schlegela OFM. Wskazówki pogody ducha są proste do wcielenia w życie i oczywiste, a jednak zaskakują. Cel główny Dekalogu to zrozumieć, że nie mamy już wpływu na przeszłość, za to w naszych rękach jest dzień dzisiejszy. Szczęście wydarza się dziś.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy tytułowych przykazań. Każde przykazanie jest jednym krokiem ku szczęściu codzienności. Każdy krok jest oparty na stałych punktach:

– Poszukiwanie śladów, czyli myśli, refleksje i inspiracje dotyczące konkretnego przykazania pogody. Np. piąte przykazanie pogody dotyczy dobrej lektury, a więc tego dnia poszukiwanie śladów to rozpoznawanie wartościowej lektury.

– Drogowskazy. Propozycje modlitwy na dany dzień. – Słowa Pisma. Fragment z Pisma Świętego do rozważania tego dnia.

– Słowa serca. To zapiski Jana  XXIII odnoszące się do tematu rozważań, takie jak ten: „Oczywiste wypowiadanie swojego zdania w odpowiednim momencie nie jest zakazane, ale zawsze trzeba to robić z szacunkiem i szczyptą humoru, nikogo nie raniąc”.

– Codzienne kroki. To konkretne zadania do wykonania danego dnia, jak wytyczenie sobie celów i priorytetów w pracy.

Druga część książki obejmuje ćwiczenia: ćwiczenie opanowania oraz ćwiczenie spokoju. Hasła wydają się banalne, ale przecież to właśnie spokój i opanowanie pomagają przetrwać przeciwności i niepowodzenia. Autor radzi: „Nie próbuj robić dużo rzeczy na raz. Wystarczy spokojnie, z opanowaniem szukać dobra każdego dnia i w każdej chwili, bez popadania w przesadę i niecierpliwość”. A więc opanowanie to niewałkowanie przeszłości i zadręczanie się przyszłością.

Okazji do ćwiczeń jest sporo i nie są to zadania skomplikowane. Na przykład, umiejętność milczenia i umiejętność przebywania w ciszy. Zwolnienie tempa życia, uważne słuchanie i patrzenie. Książka Helmuta Schlegela podaje wiele inspiracji, tak że owe dziesięć dni na pewno nie wystarczy.

Myślę, że jest to dobra lektura dla osób, które przeżyły załamanie psychiczne, których świat runął. Ale też dla tych, którzy czują, że ich życie toczy się zbyt szybko. Dzisiaj, to za krótko, a czasem za długo. Ale tylko ono się liczy.

 

Aleksandra Solarewicz

 

H. Schlegel OFM, „Tylko dziś się liczy. 10 przykazań spokoju i szczęścia Jana XXIII”, przeł K. Markiewicz, wyd. Święty Wojciech, Poznań 2022

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *