banner ad

Rosja walczy z GMO!

| 16 grudnia 2013 | 0 Komentarzy

MonsantoRosyjscy naukowcy wzywają do 10-letniego moratorium na produkty modyfikowane genetycznie w celu głębszego przeanalizowania ich wpływu na ludzkie zdrowie.

 

Konieczne jest zakazanie GMO, i nałożenie 10-letniego moratorium. W czasie zakazu będziemy mogli zaplanować eksperymenty, testy, albo nawet rozwinąć nową metodę badawczą” – powiedziała agencji Interfax Irina Ermakova, szefowa Narodowego Stoważyszenia Bezpieczeństwa Genetycznego (rus. Общенациональная Ассоциация Генетической Безопасности) w Moskwie.

 

Ermakova uważa, że nie przeprowadzono do tej pory wystarczającej ilości badań żywności genetycznie modyfikowanej aby móc stwierdzić o jej bezpieczeństwu dla zdrowia. Wielu naukowców potwierdza, że spożywanie tego rodzaju żywności powoduje niebezpieczne efekty uboczne. W miejscach co do których wiadomo, że ich mieszkańcy spożywają dużą ilość produktów GMO lekarze notują wzrost zachorowań na cukrzycę oraz raka.

 

Nie tylko w Rosji ale w wielu innych krajach zostało udowodnione, że GMO jest niebezpieczne. Metody pozyskiwania GMO nie są idealne, zatem na tym etapie cała żywność modyfikowana genetycznie jest niebezpieczna” – dodaje Ermakova.

 

We wrześniu br. Rosja zatwierdziła zasady regulujące rejestrację produktów GMO, które nakładają obowiązek ich zgłoszenia instytucjom publicznym. W tym samym miesiącu rosyjskie władze tymczasowo zawiesiły import oraz sprzedaż produktów firmy Monsanto. Ich szkodliwość, ze względu na proces modyfikacji genetycznej, wykazały badania francuskich naukowców. Rosyjski premier, Dimitry Medvedev, nakazał rozważenie wprowadzenia zakazu importu do Rosji wszystkich produktów GMO.

 

CS

 

za http://rt.com/news/gmo-ban-russian-scientists-293/

fot. flickrDonna Cleveland, Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *