banner ad

Prof. Andrzej Zoll: klauzula sumienia powinna być zapisana w prawie

| 12 czerwca 2013 | 0 Komentarzy

Fondos_archivo11 czerwca w "Księżówce" w Zakopanem zakończyło się Ogólnopolskie Spotkanie Naukowe Stowarzyszenia Teologów Moralistów. Obecny na nim prof. Andrzej Zoll wyraził opinię, że klauzula sumienia powinna być zapisana w prawie, a każdy obywatel "wykonujący szczególny zawód" powinien móc się na nią powołać.

W zjeździe wzięło udział osiemdziesiąt osób, wybitni przedstawiciele nauki oraz goście.

Poruszono ważne i ciekawe zagadnienia, między innymi: sumienie w kontekście prawa naturalnego, sprzeciw sumienia w kontekście troski o zdrowie i życie ludzkie, związków partnerskich, tzw. medycyny luksusowej czy żywności modyfikowanej; profetyczny aspekt sprzeciwu sumienia i jego uzasadnienie biblijne, sprzeciw sumienia w odniesieniu do medycyny, sprzeciw sumienia wobec wyzwań współczesnej kultury, ekologii i finansów.

KAI relacjonuje: "Były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll z UJ mówił o klauzuli sumienia w prawie stanowionym. – Klauzula sumienia powinna być zapisana w prawie. Każdy obywatel wykonujący szczególny zawód może się na tę klauzulę powołać – zauważył prof. Zoll. Tłumaczył też, jak tego typu prawo konstruowane jest w prawie europejskim i międzynarodowym, np. przez Organizację Narodów Zjednoczonych. (…) – Konieczne jest także precyzyjne zrozumienie uregulowań prawnych, by każdy obywatel, zachowując szacunek dla prawa, miał zarazem świadomość swego uprawnienia, ale i powinności sprzeciwu, gdy trzeba chronić wartości fundamentalne – mówi KAI ks. prof. Sławomir Nowosad z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego".

Podkreślono prawo katolika do odmówienia finansowania dóbr kultury, których treść narusza jego sumienie. Zachęcano także do angażowania się w działalność organizacji pozarządowych (fundacji), które walczą o przestrzeganie prawa Bożego w życiu publicznym. NGO mają duży wpływ na naszą rzeczywistość, podczas gdy głos pojedynczego człowieka "może być niewystarczający".

Zjazd w Zakopanem zakończyły wybory nowych władz Stowarzyszenia Teologów Moralistów.
 

AS.

Źródło: KAI

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *