banner ad

Praga: unikatowy zbiór książek o Rewolucji Francuskiej

| 11 listopada 2016 | 0 Komentarzy

rewolucjaBogaty zbiór XVIII i XIX-wiecznej literatury dotyczącej Rewolucji Francuskiej to część biblioteki praskiego Pałacu Kinskich. Pałac jest obecnie częścią Muzeum Narodowego w Rynku Starego Miasta czeskiej Pragi. 

Arystokratyczna rodzina Kinskich w 1777 roku podarowała wszystkie swoje książki nowo powstałej bibliotece Uniwersytetu. Dwadzieścia lat później postanowili stworzyć prywatny księgozbiór od nowa. W 1805 roku Ferdynand Johann Kinski kupił ponad 18 000 książek i przywiózł je do Pragi. Pochodziły one z Mannheim, od księgarza francuskiego pochodzenia nazwiskiem Fontaine.

To typowa biblioteka arystokatów tamtego okresu, zawierająca książki z rozmaitych dziedzin. Kinski interesował się polityką, a będąc  przeciwnikiem Rewolucji, chciał posiąść dokładną wiedzę na temat swoich wrogów. Zebrał kolekcję książek o samej Rewolucji oraz dzieła zawierające wszystkie deklaracje i odezwy Zgromadzenia Narodowego rewolucyjnej Francji i lat następnych.

Książki te są cenne ze względu na swój wiek, jak i ze względu na oryginalne oprawy. Ze względu na zainteresowanie zwiedzających, dzieła są udostępniane w czytelni Muzeum Narodowego.

AS/ radio.cz

Tags: , , ,

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *