banner ad

Nowe informacje w sprawie starań o beatyfikację Chestertona

| 11 sierpnia 2013 | 0 Komentarzy

gkcDwa dni temu media katolickie donosiły o możliwości rozpoczęcia procedury zmierzającej do otwarcia procesu beatyfikacyjnego Gilberta K. Chestertona, jednego z najbardziej znanych brytyjskich intelektualistów katolickich przełomu XIX i XX wieku. Podano, że x. Peter Doyle, biskup diecezji Northampton, zlecił ostatnio znalezienie kapłana dysponującego doświadczeniem stosownym do zbadania możliwości w tym zakresie.

Opisując tę sprawę najnowszy numer "The Catholic Herald" podał nieco więcej szczegółów. I tak we wtorkowym oświadczeniu the American Chesterton Society czytamy, że biskup Doyle udziela tej inicjatywie poparcia oraz że cieszy się ona jego sympatią. Co ważne: Dale Ahlquist, przewodniczący ACS, wspomniał o datowanym na 10 marca 2013 liście Miguela Angela Espeche Gil'a, stojącego na czele Sociedad Chestertoniana Argentina, w którym czytamy, że ówczesny kardynał Bergoglio nie tylko przychylnie ustosunkowywał się do możliwości podjęcia podobnej inicjatywy, ale też zaaprobował przedłożony mu tekst modlitwy, ułożonej w intencji przedmiotowej beatyfikacji.

Dale Ahlquist, lobbujący w tej sprawie od ponad dekady, stwierdził: "Myślę, że jest on świętym bardzo na czasie. Potrzebujemy dziś modelu duchowości dla świeckich… Uważam, że Chesterton dostarcza takiego modelu i wierzę, że to, co reprezentuje, jest obroną katolicyzmu w sposób elokwentny, mądry, z wielką radością i pokorą. Nawracał i nie zaprzestał tego jeszcze długo po swojej śmierci".

W marcu 2014, w Oxfordzie odbędzie się konferencja chestertonowska, w trakcie której temat jego beatyfikacji będzie najprawdopodobniej jednym z zagadnień wiodących.

Mariusz Matuszewski

 

Kategoria: Mariusz Matuszewski, Religia, Społeczeństwo, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *