banner ad

NBP: Polacy pracujący za granicą przysłali w 2012 roku do Polski równowartość 17,4 mld zł

| 21 kwietnia 2013 | 0 Komentarzy

zlotyTo o 70 mln więcej, niż w 2011 roku. Najnowsze dane NBP wskazują też, że pieniądze od Polaków żyjących i pracujących za granicą są porównywalne z tymi, które lokują w naszym kraju inwestorzy zagraniczni i porównywalne ze środkami UE dla Polski.

– Suma przysyłanych pieniędzy się stabilizuje. Nie jest to jednak przypadkowe – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego.

Według (jak zastrzega) wstępnych prof. Iglickiej w ubiegłym roku wyjechało z Polski około 140 tys. osób. Ale generalnie Polacy pracujący za granicą przesyłają coraz mniej pieniędzy na głowę – albo mniej zarabiają, albo oszczędzają, albo muszą więcej wydawać na miejscu ze względu na wzrost kosztów życia.

Według szacunków Banku Światowego najwięcej pieniędzy przysyłali w ubiegłym roku do swojego kraju obywatele Indii – 70 mld dol., Chin – 66 mld dol., Meksyku i Filipin – po 24 mld dol., Nigerii – 21 mld dol. i Egiptu – 18 mld dol. W sumie na całym świecie było 214 mln emigrantów, którzy przekazali za pośrednictwem instytucji finansowych do kraju pochodzenia 406 mld dol.

Od wstąpienia Polski do UE z Polski na stałe wyjechało (według różnych metod liczenia) od 1,5 do 2,1 mln ludzi. To więcej, niż po wprowadzeniu stanu wojennego (700 tys. – 1,2 mln).

Za: Rebelya.pl

Tags: , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *