banner ad

Izrael i Objawienie. Narodziny sensu – dyskusja. Bartyzel, Chrostowski, Gawin, Terlikowski

| 8 marca 2015 | 0 Komentarzy

vogelinTeologia Polityczna
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
oraz Naukowe Koło Filozofii Religii UW

zapraszają na dyskusję

Izrael i Objawienie. Narodziny sensu
Wokół książki Izrael i Objawienie Erica Voegelina

19 marca // g. 18.30// Aula Główna Sterej BUW
(Krakowskie Przedmieście 26/28 Warszawa)

W dyskusji udział wezmą:

Prof. Jacek Bartyzel – historyk myśli politycznej, filozof polityki, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (2003), kierownik Katedry Hermeneutyki Polityki i profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych). 22 listopada 2013 r. otrzymał z rąk prezydenta RP tytuł profesora nauk społecznych.

Ks. Prof. Waldemar Chrostowski – profesor doktor habilitowany teologii, biblista, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski. Do roku 1998 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Laureat Nagrody Ratzingera (2014 r.)

Prof. Dariusz Gawin – historyk idei, filozof, doktor habilitowany. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Redaktor Teologii Politycznej.

dr Tomasz Terlikowski – dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki, redaktor naczelny Telewizji Republika. Autor kilkunastu książek.

Prowadzi: Tomasz Stefanek (Teologia Polityczna)

O książce:

Historyczny porządek Izraela popada w kryzys zarówno na poziomie duchowym jak i pragmatycznym, kiedy zdano sobie sprawę, że w porządku zdominowanym przez Objawienie z Góry Synaj pominięto wymogi egzystencji w świecie. Wraz z ustanowieniem regularnej władzy królów, której nie gwarantuje słowo Boga z Synaju, w porządku Izraela dochodzi do nawrotu symbolizmu kosmologicznego. Ścieranie się tych dwóch doświadczeń porządku i ich symbolizmów ma miejsce przez większą część historii Izraela.
Eric Voegelin

O ile nie brakuje nam przekładów klasycznych prac dotyczących problemów współczesnych, o tyle klasyczne filozoficzno-polityczne prace dotyczące przeszłych okresów nierzadko wciąż nie są szerzej znane. Szczególnie odnosi się to do dziejów biblijnego Izraela, który bez wątpienia stanowi jedne z kluczowych filarów europejskiej kultury.
prof. Paweł Śpiewak

O Autorze:

Eric Voegelin (1901-1985) to jeden znajwybitniejszych filozofów polityki XX wieku, autor książek z pogranicza filozofii, religii oraz historii idei. Po Anschlussie Austrii wyemigrował z Wiednia do Anglii, potem do Stanów Zjednoczonych, wiążąc się z ośrodkami uniwersyteckimi w Baton Rouge, Stanford i Monachium. W filozofii na zawsze zapisał sie jako twórca pojecia religii politycznej, koncepcji skoku w istnieniu oraz nowatorskich interpretacji historii. Do jego najważniejszych dzieł należą „Der autoritäre Staat”, „Anamnesis. Zur Theorie der Geschichte und Politik” oraz pieciotomowy cykl „Order and History”.

Na premierze będzie możliwość kupienia tomów Order and History w okazyjnej cenie: Izrael i Objawienie, Świat Polis, Platon, Arystoteles.

Organizatorzy
Teologia Polityczna Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Koło Naukowe Filozofii Religii

Patroni medialni:
Telewizja Republika Rzeczpospolita ekai Rebelya.pl Portal Fronda.pl ASK Soli Deo

 

za https://www.facebook.com/events/769135929843145/

 

Kategoria: Komunikaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *