banner ad

IX Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” (11-20 lipca)

| 30 czerwca 2013 | 0 Komentarzy

Wspolnota PolskaWielkopolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Poznaniu zaprasza na kolejny zlot:

BŁAŻEJEWKO, 11-20 lipca 2013r.

 

MŁODZI RODACY!

Zapraszamy Was –  młodzież polonijną  w  wieku 18-26 lat,  działającą lub pragnąca aktywnie działać w ruchu polonijnym – na IX Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”. 

Termin zlotu:  11-20 lipca 2013r.  Miejsce:   Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w BŁAŻEJEWKU k. Poznania.

O ZLOCIE

Historia zlotów „Orle Gniazdo” sięga lat 90-tych XX wieku.  Pierwszy zlot odbył się bowiem w 1997r.  Ów zlot był dla młodzieży polonijnej swego rodzaju pielgrzymką do źródeł polskiej państwowości i kultury (udział w uroczystościach w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci  św. Wojciecha z udziałem papieża Jana Pawła II).   Od tamtej pory zlot „Orle Gniazdo” odbywa się cyklicznie, co dwa lata. Jego organizatorem od początku jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Poznania.  W dotychczasowych ośmiu zlotach udział wzięło łącznie prawie 2000 młodych rodaków z 34 krajów świata.

CELEM ZLOTU JEST: poznawanie kraju pochodzenia przodków, kontakt z polską kulturą i przyrodą, pogłębienie wiedzy historycznej o Polsce, propagowanie postaw patriotycznych, przygotowanie młodzieży do różnorakich form działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń w zakresie działalności polonijnej, integracja i rozwój kontaktów młodzieży z różnych krajów, przełamywanie stereotypów oraz aktywny wypoczynek.

Napisali o zlocie.  „Zlot był niby łykiem świeżego powietrza… Rzeczywistość, która istniała bez zlotu nie była taka ważna. Zlot wyrwał mnie z dołu rzeczywistości, 10 dni czułem się jak dziecko bez trosk, bez obaw (…) . Czasem mi brakuje nawet tego ze trzeba wstać, szybko biec (na zajęcia).  Chce od całego serca podziękować wszystkim za ten krótki lecz wspaniały czas, za te bezsenne noce, za mile spędzony czas! Brakuje mi Was wszystkich i każdego osobno! Rozumiem, że dalej każdy pójdzie swoją drogą … ale myślę, że warto się skusić jeszcze na wiele spotkań (…). Powodzenia zlotowicze! Do szybkiego zobaczenia!  PS. Trzeba tu bywać częściej.”   [Dymitr z Baranowicz, Białoruś; VIII zlot w 2011r.]

W programie zlotu „ORLE GNIAZDO” 2013:

1. warsztaty tematyczne,

2. wycieczki krajoznawcze,

3. koncert,

4. spektakl teatralny,

4. prezentacje grup warsztatowych,

5. sport i rekreacja,

6. konkursy, ognisko.

 

http://wspolnotapolska.org.pl/imprezy/IX-Swiatowy-Zlot-Mlodziezy-Polonijnej-Orle-Gniazdo,7.html

Kategoria: Komunikaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *