banner ad

Gorbaczow – Ameryka jest w pilnej potrzebie "pierestrojki”

| 17 grudnia 2014 | 0 Komentarzy

1024px-Barack_Obama_&_Joe_Biden_with_Mikhail_Gorbachev_3-20.09Według byłego przywódcy ZSRS – Michaiła Gorbaczowa – Ameryka jest w pilnej potrzebie własnej "pierestrojki" a jej dni w roli światowego supermocarstwa już się skończyły.

"Ameryka potrzebuje natychmiastowej przebudowy. Podczas jednego z moich wykładów  w USA powiedziałem, że ten kraj potrzebuje własnej pierestrojki co skitowano 10 minutową  owacją na stojąco " – powiedział.

„Propozycje [reform-aj] przedstawiane przez (prezydenta) Obamę muszą być odważniejsze i większe w swej skali od tych podjętych w ramach rosyjskiej pierestrojki. Życzę sukcesów Obamie i jego gabinetowi, ponieważ problemy z jakimi mają do czynienia nie są proste".

Prezydent Obama objął kierownictwo Białego Domu w czasie największego kryzysu finansowego od 1930 roku, a według pana Gorbaczowa nie jest to kryzys, z którym Stany Zjednoczone poradzą sobie same.

"Większość z nas przyzwyczaiła się do przewodniczej roli Ameryki, tak jakby pasterza, który mówi wszystkim co zrobić”  stwierdził podczas londyńskiej wizyty, w wywiadzie udzielonym Aleksandrowi Lebiediewowi (nowemu większościowemu właścicielowi gazety London Evening Standard.)

"Ale ten czas już dobiegł końca. Dlatego też Amerykanie muszą być solidarni i szukać partnerstwa. Jeden kraj nie może rządzić całym światem" – powiedział.

Jego krytyka poprzedza szczyt grupy G20 w Londynie, który odbędzie się w przyszłym miesiącu. Rządy największych gospodarek świata spotkają się w celu odnowienia stategii wyjścia z kryzysu finansowego.

Gorbaczow – który jest również współwłaścicielem (z p. Lebiediewem) darmowej publikacji – ‘Nowa Gazeta’ (Новая газета) wspomniał także o braku wolności prasy w Rosji i państwowej kontroli głównych kanałów telewizyjnych.

 

AJ

za: www.telegraph.co.uk

foto: wikipedia, creative commons

Kategoria: Arkadiusz Jakubczyk, Kultura, Polityka, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *