banner ad

gen. Augusto Pinochet

| 25 listopada 2021 | 5 komentarzy

Augusto-Pinochet 25 listopada 1915 roku urodził się w Valparaiso gen. Augusto José Ramón Pinochet Ugarte, żołnierz i mąż stanu; Szkołę Wojskową ukończył w 1937, a Akademię Wojskową w 1948; następnie wykładał geografię i geopolitykę; stopień generała brygady otrzymał w 1968, a generała dywizji w 1971; w 1972 został szefem sztabu, a w 1973 (z nominacji S. Allende) głównodowodzącym Armii Chilijskiej; stanął na czele junty wojskowej, która 11 IX 1973 – na wezwanie parlamentu – obaliła łamiący konstytucję i przeprowadzający rewolucję od góry rząd lewicowego prezydenta S. Allende (który popełnił samobójstwo); w warunkach wojny domowej, a częściowo i zewnętrznej (obecność kubańskich „doradców”), powstrzymał rewolucję komunistyczną; przeprowadził też wolnorynkowe reformy gospodarcze i społeczne (nowy, prywatny system ubezpieczeń), wyprowadzając kraj z zapaści ekonomicznej (tzw. chilijski cud gospodarczy); od 27 VII 1974 pełnił z nominacji junty urząd prezydenta (przyjmując też stopień generała kapitana), jako de facto komisaryczny dyktator; od ustanowienia nowej konstytucji (zatwierdzonej w plebiscycie) w 1980 roku był prezydentem konstytucyjnym; w 1988 zrzekł się dobrowolnie władzy, ogłaszając wybory prezydenckie, w których sam nie kandydował, zachował jedynie stanowisko głównodowodzącego armią (pozostał nim do 1998) oraz dożywotnie miejsce w Senacie (jako wirylista); przebywając na leczeniu w Wielkiej Brytanii został (1998) podstępnie zatrzymany na wniosek hiszpańskiego sędziego (skazanego później za nadużycie władzy) B. Garzóna domagającego się jego ekstradycji za rzekome zbrodnie przeciw ludzkości; uwolniony dopiero po kilku miesiącach, po powrocie do ojczyzny, został tam z kolei pozbawiony (w 2000) immunitetu przez Sąd Apelacyjny w Santiago, 13 XII 2004 został nałożony nań areszt domowy, zaś w listopadzie 2005 został formalnie aresztowany (łącznie w przeciągu siedmiu lat aresztowano go cztery razy pod różnymi zarzutami, a aresztowania dotykały też jego rodziny, na czele z żoną); zmarł w 2006 roku.

 

prof. Jacek Bartyzel

 

Kategoria: Jacek Bartyzel, Kalendarium

Komentarze (5)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

 1. Jagular pisze:

  Rzekome zbrodnie przeciwko ludzkości… dowcipniś. Pan profesor zapomniał dopisać że kolega generał regularnie brał w łapę za zakupy broni o swojej armi, a siedząc w areszcie domowym załatwiał za grubą łapówę sprzedaż samolotów od BAE do krajów ościennych.

 2. Wiedmow Stumacki pisze:

  Dlaczego nie ma ani słowa o przynależności generała do masonerii?

 3. Viking pisze:

  Przypominam ze Gen. Augosto Pinochet jest mistrzem 33 stopnia Lozy Masonskiej – Wielkiej Narodowej Lozy Chile, takze Allende byl takze Masonem ale reprezentowal lewacka Wielki Wschod Chile. Wszelkie te dane mozna uzyskac kontaktujac sie z Loza w Chile

 4. Viking pisze:

  Ps. Dlaczego unikacie jak ogna informacji o przynaleznosci Pinocheta do Masonerii ????!!!! Jak mozecie byc wiarygodni, skoro przemilczacie to to samo co klamstwo !!! Oj biedna ta Polska z takimi pseudo-patriotami !!!

 5. Orcheystra pisze:

  skończone bydlę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: