banner ad

Emanuel hr. Małyński

| 17 maja 2010 | 4 komentarze

75 lat temu, 17 maja 1938 roku zmarł w Lozannie, w wieku 63 lat, Emanuel hr. Małyński (znany jako Emmanuel Malynski), podróżnik, kolekcjoner dzieł sztuki i eseista, autor tezy, iż ruchy rewolucyjne toczą wojnę bardziej religijną niż polityczną oraz głębokiego, antysekularystycznego powinowactwa pomiędzy skrajną lewicą i skrajną prawicą, tłumacz J. Evoli.

prof. Jacek Bartyzel

Kategoria: Kalendarium

Komentarze (4)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

 1. Wymienianie Emanuela Małyńskiego z tytułem hrabiowskim jest wątpliwe. Tytuł odziedziczył w 1903 roku po bezdzietnym stryju, Janie (II) Małyńskim, który tenże tytuł uzyskał od Wielkiego Mistrza Zakonu NMP Domu Niemieckiego, arcyks. Wilhelma Franciszka Karola Habsburga… Tytuły nadawane przez zakony nie miały żadnej urzędowej wartości, poza towarzyską. Emanuel Małyński był poddanym rosyjskim, tytuł był zakonny niemiecki. Nie był prawnie uznany ani w Rosji, ani też w Austrii.

 2. Mariusz Matuszewski pisze:

  Tak, ale proszę zauważyć, że nadał go arcyksiążę – a zatem członek domu panującego i następca tronu, który przy okazji był Wielkim Mistrzem. Co do przekazania tytułu: niestety nie mam wiedzy na temat przebiegu w tym wypadku procesu przekazania tytułu, więc trudno się tu ustosunkować. Niemniej jednak fakt, że Małyński szlachcicem był (herb Poraj) – to nie budzi żadnych wątpliwości.

 3. Teresa pisze:

  To co na końcu pisze: "tłumacz J. Evoli." – jest dla mnie wystarczają informacją, że należy to odrzucić!!!  Evola uczeń Guenona!

  http://www.gloria.tv/?media=579802

  To już zaczyna się nurt gnozy i ma to bardziej antykatolicki charakter. Światopogląd Evoli kształtował się w oparciu o myśl R. Guenona. Neopogaństwo promować? nim się zachwycać? i Evolę promować?  Niesamowite pomieszanie z poplataniem!

 4. redakcja pisze:

  Szanowna Pani Terso, polecamy Pani lekturę artykułu prof. Bartyzela pt. 'Hiszpański hidalgo o kszatriji Zachodu (F. Elías de Tejada a Julius Evola)'.

  https://myslkonserwatywna.pl/historia/hiszpanski-hidalgo-o-kszatriji-zachodu-f-elias-de-tejada-a-julius-evola/

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *