banner ad

Deutsche Bank ma problemy – tym razem za sprawą manipulowania ceną złota i srebra

| 16 kwietnia 2016 | 0 Komentarzy

O jednym z nielicznych przypadków ujawnienia oraz przyznania się do niezgodnych z prawem i normami etycznymi praktyk banków można przeczytać na portalu Bankier.pl:

 

Deutsche Bank poszedł na ugodę, w ramach której zrekompensuje inwestorom straty poniesione przez manipulacje, jakich dopuścił się na rynkach kontraktów terminowych na złoto i srebro. W ten sposób głoszone od lat „teorie spiskowe” stały się spiskowymi faktami.

 

 

Deutsche Bank

 

Poszkodowani mają powody do radości; zgadzając się na ugodę Deutsche Bank niejako przyznał się do winy:

 

Największy niemiecki bank zgodził się na układ, dzięki czemu uniknie procesu, jaki przed sądem federalnym w Manhattanie wytoczyła grupa poszkodowanych inwestorów. Nadal trwają negocjacje nad szczegółami ugody oraz kwotą odszkodowania.

 

 

Manipulacje rynkiem złota i srebra trwały od lat:

 

Obie sprawy dotyczą manipulowania rynkiem terminowym przez banki uczestniczące w odbywającym się dwa razy dziennie londyńskim fixingu. Zdarzało się, że ceny ustalane ustnie w gronie kilku bankierów w Londynie znacząco różniły się od stawek na elektronicznym rynku terminowym. Banki, które ustalały londyński fixing, wykorzystywały swoją wiedzę, aby kosztem później poinformowanych inwestorów zarabiać na zmianach cen w Nowym Jorku.

 

(…)

 

Chodzi o tzw. spoofing, czyli proceder składania olbrzymich zleceń sprzedaży kontraktów i natychmiastowego ich anulowania, co jednak ostatecznie skutkuje spadkiem notowań manipulowanego instrumentu, na czym korzystają posiadacze krótkich pozycji.

 

 

cs/bankier.pl

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *