banner ad

Brytyjskie zbrodnie wojenne w Jemenie?

| 1 grudnia 2015 | 0 Komentarzy

cameron o salmanW przestrzeni medialnej pojawiają się kolejne dowody na wykorzystywanie brytyjskich pocisków rakietowych przeciwko ludności cywilnej Jemenu. Wojska saudyjskie używają zakupioną od Brytyjczyków broń w toczącej się w tym kraju wojnie domowej. Jak twierdzi jeden z brytyjskich dyplomatów oraz prawnik tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych, może to ściągnąć na Wielką Brytanię zarzuty o zbrodnie wojenne.

Tysiące jemeńskich cywilów zostało zamordowanych w czasie saudyjskich ataków, w których celem były szkoły, szpitale oraz inne obiekty niewojskowe. Skalę kryzysu humanitarnego powiększa niedostatek żywności oraz wody pitnej. Zachodnie organizacje pozarządowe nie mają wątpliwości, że broń dostarczona przez Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone została wykorzystana przeciwko cywilom.

Brytyjskie władze obawiają się, że sprawa może zostać skierowana do Międzynarodowego Trybunału Karnego, przed którym Wielka Brytania będzie musiała tłumaczyć się zarówno z dostaw broni jaki i udzielenia specjalistycznych ekspertyz, oraz szkoleń dotyczących użytkowania pocisków rakietowych wykorzystanych przeciwko ludności cywilnej.

Od marca bieżącego roku trwają usilne starania w walce z szyicką rebelią w Jemenie. Celem Saudów oraz ich zachodnich sprzymierzeńców jest ograniczenie wpływów szyitów, oraz przywrócenie rządów prezydenta Abed-Rabbo Mansour Hadi.

cs/independent.co.uk

fot. Flickr.com, Creative Commons

 

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *