banner ad

Manifest monarchistyczny Salvadora Dalí

| 23 stycznia 2023 | 0 Komentarzy

Dlaczego Dalí jest monarchistą?

Dalí jest monarchistą z powodu 12 następujących przyczyn:

1)     Dlatego, że wierzę w Boga.

2)     Architektura metafizyczna.

Dach, który chroni naród, może być kopułą (monarchia), albo jak piramida (republika). Jeżeli dach jest w kształcie piramidy, wtedy zwyczajnie stawia się „równy sufit” – określenie, które w ogóle mi się nie podoba; taka konstrukcja okresowo potrzebuje łatania albo odnawiania w miejscach, gdzie przecieka, gdzie jaskółki srają, itd.; stopniowo wyczerpią energię narodu elekcje nowych prezydentów.Przeciwnie, kopuła, sklepienie sferyczne, pasuje jak dłoń do jabłka. Na wszechświatowej kopule monarchii sklepienie niebiańskie nie jest równe, lecz gwiezdna sfera wysokości istnieje od czasów pierwotnych.

3)    Prezydenci mogą być dobrzy albo źli, królowie także mogą być dobrzy albo źli, tak jak według prognoz meteorologicznych lata mogą być dobre lub złe. Kontynuacja monarchii stworzyła wielkie style, a style, jak mówił architekt Ledoux, stanowią schronienie dla bezdomnych. Ledoux, budując nawet kopalnie soli, robił to tak, aby robotnicy żyli w otoczeniu estetycznie bliskim urodzie pałacu królewskiego. Style zawsze stanowiły namacalny i stały archeologiczny ślad wszystkich cywilizacji.

4)    Ponieważ najnowsze odkrycia biologiczne, szczególnie badania kwasu rybonukleinowego (DNA) wskazują, że monarchia, którą do niedawna uważano za przestarzałą i zakurzoną, aktualnie przedstawia, z punktu widzenia naukowego, prawowitą i awangardową koncepcję, tak jak sztuka abstrakcyjnego ekspresjonizmu, którego prawie wszyscy protagoniści popełnili samobójstwo,urodziła współczesnych hiperrealistów przepełnionych radością.

5)    W nowej apolitycznej monarchii wszystkie partie polityczne objęte byłyby opieką króla, bowiem ich partykularne istnienie byłoby bezsensem.

6)    Z powodu Velazqueza.

7)    Książę już urodzeniem zdobywa wszystko: konia,śmigłowiec i codziennie uczy się być królem, co jest najniewdzięczniejszym zawodem na świecie.

8)    Korona jest symbolem czterech decydujących cech:mądrości, sprawiedliwości, stałości i umiarkowania.

9)    Również z powodu Velazqueza.

10) Każdy człowiek nosi w sobie króla metafizycznie. Musi więc istnieć jeden człowiek,który w rzeczywistości by go uosabiał.

11) Ponieważ w postępie naukowym brakuje metafizyki: Króla.

12) Iw końcu, jestem monarchistą dlatego, że mi to sprawia największe zadowolenie.

 

(przeł. Jovanović Jovan)

„Pro Fide Rege et Lege”, 1994, nr 3/4(20), s. IV.

 

 

Kategoria: Inni autorzy, Myśl, Polityka, Publicystyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *