Ojciec Krąpiec: „Mamy dziś ogromny upadek kultury humanistycznej po ponad półwieczu zniewolenia socjalistycznego. Obecne zniewolenie europejskie, jeszcze to pogłębia. Zatrważające jest, że działania w naukach humanistycznych musza dziś być zatwierdzone najpierw na Zachodzie, aby tutaj mogły być realizowane. Mamy więc do czynienia z problemem odrodzenia kultury humanistycznej, które trzeba zacząć od rozpoznania tego, kim jest człowiek, jaki jest sens bycia człowiekiem. A tymczasem dzisiejsze prawo dopuszcza zabijanie ludzi, a na Zachodzie idzie się jeszcze dalej i przyzwala się na aborcję oraz na to, by zabijać dzieci już narodzone, jeśli tylko z jakichś powodów nie odpowiadają rodzicom. Gdzie my jesteśmy?! Kultura humanistyczna, która nie wie kim jest człowiek i jaki jest sens bycia człowiekiem, nie jest żadną kulturą! (…)

Piotr S. Mazur: Co trzeba w takim razie zmienić w naszej humanistyce?

Ojciec Krąpiec: Musi nastąpić powrót do polskiej literatury, do tego wszystkiego, co w dziedzinie humanistyki dała myśl polska. Te braki widać szczególnie w szkołach. Obecna matura, wymyślona bez porozumienia z nauczycielami, bardzo szkodzi uczniom i polskiej kulturze. Trzeba wrócić do normalnych studiów, a nie różnego rodzaju zgadywanek, czy rozrywek które opanowały telewizję oraz radio. Oczywiście w rozrywce nie ma nic złego, ale głupota jest czynienie z tego jedynej formy odpoczynku intelektualnego. Docelowo chodzi więc o to, aby wykształcić profesorów, bo ich nie mamy. Wiem jakie były komitety kwalifikujące docentów i profesorów. Sprawiedliwość sprowadzała się tu do tajnego głosowania, a tymczasem głosował ktoś, kto na tym się nie znał i głosował pod wpływem emocji. Musi więc być podniesiony poziom uniwersytetu i zarazem uznanie roli uniwersytetu, a nie jakiegoś urzędniczego ciała, które nieodpowiedzialnie zatwierdza profesorów. Kiedy patrzymy dziś na uniwersytety, to pierwsza rzecz, jaka uderza, to brak profesorów wykształconych i odpowiedzialnych za swoją pracę. Ten sam upadek jest w szkołach. Nie patrzmy na Amerykę czy na inne kraje. Mamy swoją tradycję i swoje wielkie wzloty.”

O. Mieczysław A. Krąpiec, Piotr S. Mazur, Rozmowy z Ojcem Krąpcem. O polskiej kulturze humanistycznej, s. 164 – 166.